"Cykliści bezpiecznie przejadą przez Błonie i Górzyskowo" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Cykliści bezpiecznie przejadą przez Błonie i Górzyskowo

Podtytuł: Drogowcy rozpoczynają budowę nowej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Szubińskiej. W planach na przyszły rok jest kolejna, która połączy Fordon z Myślęcinkiem

- Nowa trasa dla jednośladów zostanie poprowadzona od ul. Pięknej aż do granic miasta - zapowiada Lucyna Kojder-Szweda, wiceprezydent miasta odpowiedzialna za inwestycje.

Dlaczego ścieżka powstanie akurat w tym miejscu? - Na tym kierunku porusza się wielu cyklistów, którzy mieli do wyboru albo złamać przepisy jadąc chodnikiem, albo ryzykować jazdę ruchliwą ul. Szubińską - wyjaśnia wiceprezydent.

Paweł Kocoń, zapalony cyklista i właściciel sklepu rowerowego chwali lokalizację nowej trasy: - Mamy dużo ścieżek rowerowych w lasach, ale żeby do nich dojechać, trzeba się przedzierać przez ulice opanowane przez samochody. Ścieżka przy Szubińskiej jest więc krokiem we właściwym kierunku.

Trasa zostanie ukończona jeszcze w tym roku. Koszty wartej milion złotych budowy w całości pokryje ratusz.

- Cieszę się z tej inwestycji, ale to jeszcze ciągle bardzo mało w stosunku do tego, co trzeba zrobić, by po Bydgoszczy można było wygodnie i bezpiecznie poruszać się rowerem - zastrzega Zofia Słomska-Rozynek z klubu turystyki rowerowej "Gryf". - Największym problemem jest to, że trasy rowerowe w Bydgoszczy nie tworzą zwartego, połączonego systemu. Poszczególne fragmenty nagle się urywają, zmuszając cyklistów do zjazdu na ulice, którymi pędzą tiry.

Czy są szanse na to, że taki stan rzeczy ulegnie zmianie? Ratusz zapowiada, że w przyszłym roku w rozwój tras rowerowych zastanie zainwestowana rekordowa suma 9 mln zł. Niestety, nie oznacza to, że problem braku spójnej sieci tras zostanie rozwiązany.

Pieniądze zostaną bowiem przeznaczone w całości na jedną dużą inwestycję, a nie na kilka czy kilkanaście odcinków łączących istniejące ścieżki.

- Planujemy stworzyć wreszcie trasę rowerową z prawdziwego zdarzenia łączącą Fordon z Myślęcinkiem -wyjaśnia Kojder-Szweda.

Będzie się ona rozpoczynała przy ul. Korfantego, dalej zostanie poprowadzona wzdłuż Akademickiej, Kaliskiego, Jasiniecką aż do Lasu Gdańskiego. Ulica Zamczysko zostanie połączona z Sądecką i dalej z Armii Krajowej. Ostatni odcinek zakończy się na molo w Myślęcinku. W przypadku tej inwestycji ratusz zamierza wziąć na siebie tylko 40 proc. kosztów, pozostała część ma być sfinansowana z funduszy unijnych.

W Bydgoszczy z każdym rokiem przybywa rowerzystów i zrzeszających ich klubów. Powstają strony internetowe (np. www.rower.byd.pl) i wspólne akcje. W zeszłym tygodniu cykliści sprzątali ścieżkę rowerową przy ul. Kamiennej. Istnieje też inicjatywa "Masa krytyczna", która działa w całej Polsce, a w Bydgoszczy ma licznych reprezentantów. Chętni do udziału we wspólnych wyprawach rowerowych spotykają się w każdy ostatni piątek miesiąca o godz. 18 pod halą Łuczniczki.

Dorota Kowalewska

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz; Nr: 82.5995; str. 4; 2009-04-07; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz