"Pijany rowerzysta wciąż jest przestępcą" - Gazeta Pomorska

Tytuł: Pijany rowerzysta wciąż jest przestępcą

Pijany rowerzysta jest niebezpieczniejszy od pijanego pieszego - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Tym samym prawo, które nakazuje równo karać pijanego kierowcę i rowery, uznano za zgodne z Konstytucją RP.

Nie ma co liczyć na to, że pijani kierowcy rowerów będą traktowani łagodniej niż pijani prowadzący samochody - wynika z wtorkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego.

Pijany jest szybszy
W ocenie Trybunału, przepisy kodeksu karnego przewidujące kary dla nietrzeźwego kierowcy - niezależnie czy prowadzi samochód, czy rower - "nie budzą wątpliwości”.

Z wnioskiem o zbadanie przepisów zwrócił się do TK sąd we Wschowie, który miał wątpliwości - czy prawo karne jednakowo traktuje takich samych uczestników ruchu drogowego poruszających się za pomocą mięśni - pieszych i rowerzystów. "Nietrzeźwy rowerzysta stwarza jednakowe zagrożenie, co nietrzeźwy pieszy” - podkreślał sąd we Wschowie.

Trybunał Konstytucyjny uznał, że fakt poruszania za pomocą mięśni nie może stanowić o podobieństwie między pieszym a rowerzystą. - Nietrzeźwy rowerzysta stanowi kilkakrotnie większe zagrożenie dla ruchu drogowego niż pieszy - orzekł Trybunał, zaznaczając, że pijany rowerzysta może szybciej zmienić kierunek ruchu i szybciej spowodować kolizję niż pieszy.

Samochód u komornika

Janusz G., kierowca z Grudziądza, uznaje, że karanie pijanych rowerzystów tak jak kierowców po kielichu, jest w naszym kraju niesprawiedliwe. - Złapano mnie na rowerze 200 metrów od domu - opowiada. - Byłem pijany, rzeczywiście. Ale sąd zabrał mi prawo jazdy trzech kategorii na trzy lata, a komornik na poczet przyszłej kary zajął mój samochód wart 20 tysięcy złotych. Grzywna nałożona przez sąd to 2 tysiące złotych. Gdy z powrotem dostanę prawo jazdy, będę musiał od nowa zdawać egzaminy. Czy to nie jest przesada?

Ilu złapali

W pierwszym kwartale 2009 zatrzymano 1572 pijanych kierowców, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. Rowerami jechało 570.

W tym samym kwartale 2008 roku pijanych przyłapano 1645. Rowerzystów było 607.

Rowerzyści wciąż na bani

Tymczasem w poniedziałek - w ogólnopolski Dzień Trzeźwości - policjanci na drogach regionu złapali 32 pijanych kierowców. Dwudziestu sześciu z nich miało powyżej pół promila alkoholu we krwi - są więc zgodnie z prawem przestępcami. Aż siedemnastu z nich jechało rowerami.

(wom)

Gazeta Pomorska; 2009-04-07; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

piotr2009-08-19

pijany roewrzysta to przestępca i trzeba go zatrzymać tak.a naćpany małolat jeżdzi naćpany i jes oki i go wypuszczaja nie jest przestepcą? paranoja

Dimas2013-02-21

śliwek pisze:cf3ż z tego, że zminimalizuję rykyzo ze swojej strony, jak np. trafię 80 latka jadącego obwodnicą lub autostradą pod prąd (i nie jest to odosobniony przypadek, jedyna kolizja drogowa jaka mi się przydarzyła w trakcie 18 lat jazdy samochodem, to właśnie staranowanie przez dziadka, ktf3ry postanowił sobie ot tak pas jazdy zmienić i oczywiście mimo ukarania mandatem i zatrzymaniem prawa jazdy, dziadek z uporem maniaka twierdził że wina jest po mojej stronie, bo jestem młody to i jeżdżę jak wariat), lub trafię na idiotę za kierownicą tira, ktf3ry wyprzedza po 10 samochodf3w na raz, nie patrząc na jadących z przeciwka (a takich wariatf3w bardzo często spotyka się jeżdżąc nocą po drogach krajowych) wyniku, rezultatu podjętego ryzyka nie da się przewidzieć można analizować składowe, ale zawsze będzie ta pewna niewiadoma, to nie do przewidzenia przeważnie liczymy że na plus dla nas niestety czasami się przeliczamy

cvrnxotcnm2013-02-26

T6EJ9p , [url=http://tvfmqmcyuqna.com/]tvfmqmcyuqna[/url], [link=http://fiiwgydsxtqv.com/]fiiwgydsxtqv[/link], http://jzyuzenwufzq.com/Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz