"Śmiech w lusterku to nieszczęście" - Express Bydgoski

Tytuł: Śmiech w lusterku to nieszczęście
Podtytuł: - Kobiety są rozsądniejszymi kierowcami - mówią cykliści, którzy na ulicach muszą toczyć prawdziwe boje

 

Rozpoczyna się sezon rowerowy. Maciej pedałował przepisowo, gdy z impetem uderzyło w niego auto. Młody mężczyzna wylądował w rowie. Sprawca wypadku odjechał, zostawiając go na pastwę losu.

Przy drodze do Myślęcinka stoi krzyż upamiętniający Adama Sztejkę, lidera bydgoskiej Masy Krytycznej, którego w 2004 roku potrącił pijany kierowca, pracownik Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku Fot. Tadeusz Pawłowski

33-letni mężczyzna przebywa w szpitalu. Na stół operacyjny trafił od razu po tym, jak przywieziono go do lecznicy. Pomoc do rannego wezwał kierowca auta jadącego za piratem drogowym. Znajomi i rodzina cyklisty dziękują mu za szybką reakcję.

Maciej ma uszkodzony kręgosłup, nogę w szynie, czeka go długa rehabilitacja. - Wszystko wydarzyło się w sobotę, na drodze pomiędzy Gorzeniem a Łochowicami, dokładnie w miejscowości Niedola - mówi Bartłomiej Ksobiak, znajomy rowerzysty. - Krótko przed wypadkiem rozstaliśmy się. Maciej jechał spokojnie, miał już 100 kilometrów w nogach. Słyszał, że coś za nim jedzie, nagle huk, uderzenie. Przeleciał kilka metrów w powietrzu. Facet, który w niego uderzył, jechał osiemdziesiątką, nawet się nie zatrzymał. Potem tłumaczył, że ma jakieś problemy ze zdrowiem. Nasz rozmówca podpisuje się pod opinią innych bydgoskich rowerzystów, że to, co dzieje się na naszych drogach, to koszmar. - Jestem i kierowcą auta i rowerzystą. Wiem, jak to wygląda z obu stron. W mieście nie jest aż tak źle, gorzej, gdy wyjedzie się poza Bydgoszcz. Tam kierowcy nic sobie z nas nie robią. Często wyprzedzają rower na trzeciego, nie zachowują odstępów przy wyprzedzaniu cyklisty - twierdzi nasz rozmówca.

Opisany przypadek nie jest jednostkowy.

- Dlatego uczulamy, by rowerzyści zadbali o odpowiednie oświetlenie swoich pojazdów, mieli kaski i dodatkowe odblaski. Powinni być jeszcze lepiej widoczni, zwłaszcza po zmroku i poza terenem zabudowanym - mówi komisarz Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji. Apeluje zarówno do cyklistów, jak i do kierowców o ostrożność. - Zdarza się, że mijają się dwa samochody, wzajemnie się oślepiają, rowerzysta jest wtedy niewidoczny - wyjaśnia komisarz.

Jak poprawić bezpieczeństwo wielbicieli dwóch kółek? Na to pytanie nasi rozmówcy nie mają recepty. - Wszystko zależy od kierowców. Wypadki powodują albo tacy w podeszłym wieku, którzy nie zdążą wyhamować, albo wścibscy, którzy zajadą ci drogę, patrzą w lusterko i się śmieją - mówi Bartłomiej Ksobiak. Dodaje, że mimo powszechnej opinii, że kobiety są złymi kierowcami, one właśnie są na drogach rozsądniejsze - bardziej ostrożne i uważne.

Katarzyna Oleksy

Express Bydgoski; 2009-03-31; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz