"Jeśli chcesz być zdrowszy niż jesteś, zagoń swój rower do pracy" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Jeśli chcesz być zdrowszy niż jesteś, zagoń swój rower do pracy

Podtytuł: od poniedziałku bydgoscy rowerzyści włączą się w ogólnopolską akcję zachęcającą mieszkańców miast, by wybierając się do pracy, zostawiali samochody w garażu i przesiadali się na rower. Będą też wręczali kierowcom... kwiaty.

Inicjatywa Zagoń Rower do Roboty zaprasza wszystkich, aby przez tydzień dali „odpocząć" swoim samochodom i środkom transportu publicznego. - Proponujemy, aby bydgoszczanie wybrali się do pracy rowerem - mówi Łukasz Juszczak, jeden z koordynatorów bydgoskiej akcji, która potrwa do 21 czerwca. - Światowe doświadczenia pokazują, że po tego typu akcjach duża grupa biorących w nich udział już na stałe wybiera rower jako środek transportu.

Organizatorzy podkreślają, że poprzez tego typu działania chcą również zwrócić uwagę pracodawców, zarządców biurowców itp. na to, że warto ułatwiać życie rowerzystom. - Zależy nam na tym, aby akcja wiązała się z pozytywnym podejściem do życia. Dlatego też mówimy o „tygodniu odpoczynku dla samochodów" i podkreślamy, że warto zagonić rower do roboty. Żartobliwie nawołujemy: niech i on „zobaczy", gdzie pracujemy. A pracodawców chcemy zachęcić do stworzenia dogodnych warunków dla rowerzystów, zapewnienie parkingu, możliwości przebrania się, itd. Chcemy, by nasza akcja dobrze się kojarzyła. Stąd pomysł, by w czasie trwania przedsięwzięcia rowerzyści rozdawali stojącym na światłach kierowcom kwiaty, a także, by bydgoskie cukiernie rozdawały dojeżdżającym do pracy rowerzystom drożdżówki - mówi Juszczak.

Koordynatorem akcji w Bydgoszczy jest Bydgoszcz Rowerowa. Jest to inicjatywa bydgoskich środowisk rowerowych, będąca źródłem informacji o działaniach poszczególnych grup w mieście. Tworzona przez i dla bydgoskich cyklistów chce także monitorować i opiniować działania związane z rozwojem infrastruktury rowerowej w mieście. - W ramach akcji pragniemy pokazać, że do pracy rowerem może dojeżdżać prawie każdy, niezależnie od stanowiska, które zajmuje. Mieszkamy wmieście o dużej, choć trochę zapomnianej rowerowej tradycji, a poprzez włączenie się do akcji, liczymy, że udowodnimy, iż rower w Bydgoszczy nie odszedł do lamusa - konkluduje organizator.

Szczegółowe informacje o działaniach w ciągu tygodnia będą umieszczane sukcesywnie na stronie: www.rower. byd.pl/doroboty. Ogólnopolską akcję, której pomysłodawcą jest Inicjatywa ChrońSkroń.pl, można śledzić na stronie: www.ZagonRowerDo- Roboty.pl.

MARTA KRYGIER

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz; Nr: 137.6050; str. 4; 2009-06-13

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz