"Bydgoszcz znów rowerami stoi" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Bydgoszcz znów rowerami stoi

Podtytuł: Polacy przesiadają się z tanich rowerów z marketów, na jednoślady ze średniej półki. Korzysta na tym bydgoska firma Unibike, krajowy potentat w tym segmencie

Rowery Unibike są w Bydgoszczy projektowane i montowane. Główny element konstrukcyjny - ramy, powstają jednak na Tajwanie
- Lista zalet roweropodobnych produktów z marketów kończy się na niskiej cenie - tłumaczy Krzysztof Plecha, kierownik sklepu sportowego Olimpia. - Ludzie, którzy mieli do czynienia z takim sprzętem doświadczyli na trasie niejednej przykrej niespodzianki. Zawodzi w nich mechanizm korbowy, przerzutek właściwie nie da się wyregulować, a w razie awarii trudno o części. Dlatego coraz miej osób decyduje się na taki zakup, a szuka czegoś ze średniej półki w przedziale między 1 tys. a 2 tys. zł.

Na zmianie upodobań rowerzystów korzysta bydgoska firma Unibike wytwarzająca jednoślady przy ul. Przemysłowej. Wśród krajowych producentów jest potentatem właśnie w klasie średniej. Jej najwięksi polscy konkurenci Kross i Arcus szukają klientów w niższych segmentach.

- Pięć lata temu montowaliśmy 20 tys. rowerów rocznie. Jednak w efekcie odejścia polskich klientów od rowerowej masówki mogliśmy zwiększyć produkcję dwukrotnie - cieszy się Piotr Drobotowski, właściciel firmy Unibike. - Nawet teraz w dobie kryzysu montaż idzie pełną parą. Recesji w ogóle nie odczuliśmy.

Dla bydgoskiej firmy spośród zagranicznych koncernów największą konkurencję stanowią obecnie produkty koreańskiego Gianta i amerykańskiej firmy Scott.

- Na korzyść bydgoskiej firmy w tym przypadku przemawia lepszy stosunek jakości do ceny. Giant i Scott to natomiast bardziej renomowane i rozpoznawalne wśród klientów marki, tak więc konkurencja jest wyrównana - przyznaje Plecha.

Firma Unibike powstała w Bydgoszczy w 1990 r. Na początku zajmowała się importem rowerów. Później zajęła się ich projektowaniem i wytwarzaniem. Ramy rowerowe tak jak w przypadku większości firm z tej branży na świecie są wytwarzana na Tajwanie. Montażem jednośladów zajmuje się w Bydgoszczy 40 pracowników. Największą popularnością cieszą miejskie i górskie rowery Unibike'a.

Bydgoska firma nie ogranicza się tylko do krajowego rynku. Jej produkty dobrze sprzedają się też w Niemczech i Holandii, krajach w których jednoślady są bardzo popularnym środkiem lokomocji.

- Na razie nie planujemy dalszej ekspansji na rynkach europejskich, bo to co obecnie sprzedajemy to szczyt naszych możliwości produkcyjnych - zastrzega Drobotowski.

JACEK GAŁĘZEWSKI

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz; Nr: 145.6058; str.5; 2009-06-23; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Pichu2009-06-25

Proszę, proszę, nawet nie wiedziałem, że Unibike jest z mojego miasta ;] Gratulacje dla firmy.Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz