"Fordon – Las Mariański – Fordon" - InfoBydgoszcz.pl

Tytuł: Fordon – Las Mariański – Fordon

Szlak idealny na niedzielne popołudnie, uwzględniając fakt dostatecznego nasłonecznienia terenu dookoła. Nie polecam jazdy w deszczu, choć jest to w sumie dość uniwersalne stwierdzenie. Szlak nie jest długi. Stosując kilometry, doliczyć się ich można około 18. Wybrać go powinni dość wprawieni w podjazdy i zjazdy rowerzyści, którzy na dodatek nie mają lęku wysokości.
 

Zaczynamy na moście przez Wisłę w Fordonie. Wyjeżdżamy z Bydgoszczy podziwiając królową rzek w pełnej krasie. Co ciekawe, wokół filarów tworzą się tzw. główki, czyli nasypy piasku. Jedna z nich nie jest wytworem naturalnym. To tak naprawdę przymocowana barka, wypełniona po brzegi piaskiem. Dzięki temu rozwiązaniu, podnosi się ona wraz z poziomem wody, co ratuje składane tam jaja ptaków przed zalaniem.

Dojeżdżamy do skrzyżowania w Strzyżawie. Skręcamy w lewo, mijając stację benzynową. Jedziemy prosto, aż do ściany lasu, po czym wjeżdżamy na szlak rowerowy. Kontynuujemy jazdę naprzód, dopóki jezdnia nie zacznie się wznosić. Jako że jest tam zakaz jazdy dla rowerów, musimy ponownie skręcić w lewo i wjechać do Ostromecka.

W Ostromecku możemy wybrać jeden z kilku podjazdów. Polecam pierwszy napotkany po skręcie do miasteczka. Jest najłagodniejszy. Po pokonaniu wzniesienia, wybieramy lewy kierunek i jedziemy prosto, aż do granicy osiedla domków jednorodzinnych i parku. Przeprawiamy się przez biało-czerwone barierki. Przed nami kolejny ostry podjazd, tym razem udeptaną ścieżką wśród drzew. Jego zakończeniem będzie urokliwy park, z dwoma pałacami, stawami oraz klombami wypełnionymi kwiatami. Ponad to, znajduje się tu wiele ławeczek, dzięki czemu można przystanąć na chwilę i zregenerować siły.

Następnie należy wyjechać z miasta. Park można opuścić poprzez jedną z dwóch furtek. Później kierujemy się na północny- wschód, drogą numer 551. Należy być jednak czujnym – w ścianie lasu, po lewej stronie (tuż za drewnianym słupem), będzie wyrwa, w którą należy wjechać.

Tym samym zbliżamy się powoli do rezerwatu Las Mariański, który położony jest na pociętej jarami, urwistej krawędzi. Bogaty jest on w strumienie i źródła czystej wody, z których korzysta rozlewnia wód Ostromecko. W lesie występują gatunki drzew liściastych oraz iglastych. Najczęściej spotykane drzewa to graby, sosny, buki i jesiony. Więcej można dowiedzieć się z tablicy informacyjnej, którą należy minąć, aby wciąż podążać szlakiem.

Trasa w lesie obfituje w zakręty, podjazdy, zjazdy, zakręty na podjazdach i skręty na zjazdach. Nie sposób się zgubić, ponieważ wytyczona jest tylko jedna ścieżka, a w przypadku skrzyżowań, szlak jest oznaczony. Niemniej jednak należy uważać na lewą stronę drogi, ponieważ można zsunąć się ze skarpy i wylądować na drzewach. Jeden ze zjazdów jest dość zdradliwy, ponieważ przecina go strumyczek i zwalone pnie, więc rowery należy przenieść. Najciekawszy jest jednakże finał szlaku. To strome zbocze, na którego ścieżce wyrastają drzewa, więc nie należy rozwijać dużych prędkości. Kończy się też ulicą. Wprawdzie mało uczęszczaną, lecz ostrożność musi zostać zachowana.

Po finalnym zjeździe znajdziemy się w pradolinie Wisły, co potwierdza krajobraz – łąki, rozlewiska, pola. Skręcamy w lewo i wracamy w kierunku Ostromecka. Jeśli dopisze nam szczęście spotkamy rodzinę saren (ostatnio naliczyłem ich 8). Jest również szansa na dostojne czaple, żurawie, a także żerujące bociany. Raz drogę przeciął mi mały szarak, raz z krzaków wynurzył się dziki dzik. Atrakcje gwarantowane.

Jadąc naprzód, miniemy wielki, dostojny komin, zbudowany z czerwonej cegły, który jest wspaniałym punktem orientacyjnym. To także znak, że zaczyna się najdłuższy podjazd naszej wycieczki. Jednakże jego wierzchołek to dowód naszej wytrwałości i miejsce, gdzie można napić się lokalnej, zdrowej wody. Wrócimy bowiem do Ostromecka, skąd do Bydgoszczy dojechać możemy wcześniej opisaną drogą.

Michał Pacer

InfoBydgoszcz.pl; 2009-06-10; link

 

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz