"Do „ciepłych krajów” rowerem" - InfoBydgoszcz.pl

Tytuł: Do „ciepłych krajów” rowerem

Planując podróż do ciepłych krajów wybiera się zwykle Wyspy Kanaryjskie czy Tunezję. Oczywiście wszystko all exclusive. Są jednak osoby, które rezygnują z wygód na rzecz samotnej wyprawy. Jedną z nich jest Paweł Wróbel Wróblewski. Jego ciepłe kraje to trzynaście państw afrykańskich. Dystans 11 tysięcy kilometrów pokonał rowerem. Swoje siedmiomiesięczne doświadczenia zawarł w książce. Spotkanie z podróżnikiem, połączone z promocją wydawnictwa odbyło się dziś w Empiku.

Celem wyprawy było nie tylko poznanie sztuki zachodnio i środkowoafrykańskiej (Wróbel jest z zawodu artystą – plastykiem). Wyruszył na nią z ciekawości świata - jak sam mówił. - Dużo czytałem o Afryce, ale poznanie przez media nie wyczerpywało pytań, raczej rodziło kolejne. Weryfikacja wiedzy w praktyce doprowadziła do różnorodnych wniosków. -Jaka jest Afryka? Można opisać ją każdym przymiotnikiem, jaki nam przychodzi do głowy. Kolorowa, biedna... czy czasami czarno – biała, bogata.

Biały kolor skóry jak i wybór środka lokomocji – roweru, stały się niejednokrotnie zagadką dla Afrykańczyków. Wróbel wzbudzał zainteresowanie – bo jest Europejczykiem. Poruszanie się na dwóch kółkach jednak wielokrotnie zbliżało go do ludności. Pozwalało na przemieszczanie się bez większych problemów między kolejnymi punktami kontrolnymi w krajach (między innymi w Nigerii).

Na pytanie, czy nie było mu żal nie zabierać wielu rzeczy na pamiątkę, mówił: -Im dalej byłem, tym miałem mniej rzeczy, jedna z walizek zniknęła... W kategorii pamiątki, jeśli można to tak nazwać, przywiozłem żonę (Chantal poznał w Kinszasie).

Zbierał muzykę afrykańskich twórców. Dźwięki wypełniają całą przestrzeń kontynentu – są równoprawnym środkiem komunikacji jak media wizualne. Silnie wiążą się z odgłosami natury, wręcz ją naśladują. A co ze sztuką? Odwiedziłeś Akademię Sztuk Pięknych... – pytała prowadząca, Ewa Stołowska z MMBydgoszcz.pl. - To co było ciekawe, działo się na ulicy, poza muzeami. W instytucjach sztuka nieudanie naśladowała tą europejską i to sprzed kilkudziesięciu lat.
Poruszanie się w narzeczach językowych wspomina z uśmiechem. Stwierdził: dałem sobie spokój z ich nauką, bo w każdej wiosce mówili inaczej. Jednak znając angielski i francuski można się bez większych problemów porozumieć.

Kontynent dla Wróblewskiego jest różnorodny. Nie jest jedną plamą pod tytułem Afryka. Łączą się w niej i przenikają różnorodne kultury, języki... Można odczytać go różnymi zmysłami – węchem, słuchem, wzrokiem, dotykiem...

Promowana dziś książka powstała na podstawie prowadzonego przez Pawła Wróblewskiego bloga.

Olga Zmarzły

InfoBydgoszcz.pl; 2009-06-17; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz