"Z Fordonu w Bydgoszcz" - InfoBydgoszcz.pl

Tytuł: Z Fordonu w Bydgoszcz

Mało kto zdaje sobie sprawę, iż istnieje takie zjawisko jak rowerowy Fordon. Ta największa dzielnica Bydgoszczy, posiadająca najwięcej mieszkańców, siłą rzeczy i rachunkiem prawdopodobieństwa musi zawierać w sobie największą liczbę jednośladów oraz ich właścicieli.

Fordon, pod względem rowerowym, jest sprytnie połączony z resztą miasta, zmyślnie zaplanowaną siecią. I choć nie obfituje w rowerowe ścieżki, to jednak sprawnie i szybko (szczególnie w porze korków) można poruszać się w obrębie nadwiślańskiej dzielnicy i jej sąsiadek.

 Z Fordonu do miasta, najprzyjemniej i najwygodniej, jedzie się ulicą Akademicką (jako początek trasy uznać można skrzyżowanie Akademickiej z Kaliskiego). Przy skrzyżowaniu z ulicą Rejewskiego (na której także jest ścieżka rowerowa) jedziemy prosto, wjeżdżając na ulicę Lewińskiego, która łagodnym łukiem nachodzi na ulicę Inwalidów. Kontynuujemy jazdę, aż do przejazdu kolejowego, przez który przejeżdżamy. Przed nami ulica Kamienna. Na całej jej długości rozciągnięta jest rowerowa ścieżka. W zależności, gdzie chcemy dojechać, wybieramy odpowiedni, prostopadły skręt.

Jednym z nich jest wjazd na ulicę Wyszyńskiego, gdzie po obu stronach odnajdziemy chodnik z czerwoną kostką i białymi rowerami. Tą trasą dojechać możemy aż na drugi brzeg Brdy, w okolicę ronda Toruńskiego. Tamże, nieopodal HSW Łuczniczka, zaczyna się rowerowy trakt, prowadzący aż na Stary Rynek. Jadąc zaś w kierunku wschodnim, z łatwością dojedziemy do Łęgnowa.

Wróćmy do ulicy Kamiennej. Po kilku kilometrach za skrzyżowaniem z Wyszyńskiego, dojedziemy do ulicy Gdańskiej. Udając się w prawo, wjedziemy na ścieżkę rowerową prowadzącą do Myślęcinka, a następnie do Niemcza i Osielska. Wybierając kurs zachodni, wjedziemy na ulicę Artyleryjską, gdzie także odnajdziemy pas wyznaczony dla rowerzystów. Po kilkuset metrach odszukamy wiadukt. Jadąc pod nim, dojedziemy na dworzec PKP, a z kolei jadąc na nim, ulicą Ludwikowo, odwiedzimy bydgoskie Czyżkówko.

Istnieje alternatywne rozwiązanie na wyjazd z Fordonu. Na skrzyżowaniu ulicy Magazynowej i Fordońskiej zaczyna się rowerowa ścieżka, która biegnie aż do ulicy Łowickiej. Tam też można zdecydować, czy skręcić w Rejewskiego, a później w Lewińskiego, lub też kontynuować jazdę na zachód, docierając w końcu do Wiaduktu Warszawskiego i ścieżki rowerowej na ulicy Kamiennej.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy na swojej witrynie internetowej przygotował mapę z istniejącymi ścieżkami rowerowymi, a także tymi planowanymi. Jeśli powstaną, co jest pewnie nie tylko moim marzeniem, gęsto oplotą znaczny procent bydgoskich uliczek. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty, wszakże ścieżki od autostrad zbudować łatwiej.

Michał Pacer

 

InfoBydgoszcz.pl; 01-08-2009; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz