"Przez dukty leśnie i mostki" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Przez dukty leśne i mostki.

Podtytuł: Trasa z Cekcyna do Tucholi wiedzie przez gąszcze Borów Tucholskich, nigdzie indziej niespotykaną roślinność, piękne krajobrazy nad rzeką Stążką. Każdy, kto raz wybierze się tu rowerem, na pewno wróci

Trasa z Cekcyna do Tucholi wiedzie przez gąszcze Borów Tucholskich, nigdzie indziej niespotykaną roślinność, piękne krajobrazy nad rzeką Stążką. Każdy, kto wybierze się tu rowerem, na pewno wróci.
Punktem wypadowym wycieczek rowerowych nie zawsze musi być Bydgoszcz. Czasem warto kilkadziesiąt kilometrów podjechać pociągiem, by odkrywać nowe, nieznane nam dotąd, ciekawe okolice. Bory Tucholskie to nieskażona ingerencją człowieka dzika przyroda, krystalicznie czysta woda jezior i rzek oraz niezwykle szlaki rowerowe. Na tę wycieczkę trzeba koniecznie zabrać aparat fotograficzny.

Najpierw pociągiem

Miejscem startu naszej wycieczki jest Cekcyn, letniskowa wieś położona nad Wielkim Jeziorem Cekcyńskim w sercu Borów Tucholskich. Docieramy tam pociągiem Arrivy. Bilet kosztuje 10 zł plus 4,5 zł za rower. W weekendy za dodatkowy bilet na rower zapłacimy tylko złotówkę.

Latem w Cekcynie praktycznie co weekend organizowane są ciekawe imprezy i koncert w amfiteatrze nad jeziorem, które możemy uwzględnić w programie dnia. Jeśli zabierzemy ze sobą kąpielówki, możemy się oczywiście poopalać na cekcyńskiej plaży i wykąpać w jeziorze. Przed wyjazdem na szlak oczywiście warto się posilić, aby mieć energię na parę kilometrów pedałowania. Bardzo dobre miejsce to GS-owska restauracja "Cis". Lokal ma klasyczny PRL-owski wystrój, ale oferuje smaczne i niedrogie potrawy. Specjalnością zakładu są eskalopki po parysku za 11 zł. Ale w Cekcynie jest również pizzeria i smażalnia ryb, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Po zrobieniu energetycznych zapasów ruszamy w trasę.

Na spotkanie z jenotem

Z centrum Cekcyna wjeżdżamy na czerwony szlak, mijamy jezioro Okonino i przez Nowy Sumin dojeżdżamy do lasu. Po kilkukilometrowej przejażdżce leśnym duktem dotrzemy do rezerwatu przyrody Jelenia Wyspa. Tutaj na chwilę odpoczniemy od roweru, bo rezerwat zwiedza się pieszo.

To 3,5-kilometrowy spacer. Zaczynamy od miejsca, gdzie rzeka Stążka tworzy rozlewisko w kotlince zagłębionej w borze sosnowym. Dalej przechodzimy przez torfowiska i tereny bagienne. Na grzęzawiska warto spojrzeć z wieży widokowej, która jest świetnym miejscem dla fotografów. W zakamarkach naturalnego lasu ukształtowanego przez przyrodę bez udziału człowieka przy odrobinie szczęścia możemy spotkać sarny, jelenie, lisy, jenoty, żurawie, a nawet dziki.

Anna Wedel-Sala, specjalista służby leśnej w nadleśnictwie Tuchola, zapewnia, że nad Stążką w sitowiu można dostrzec wydry i coraz częściej pojawiające się bobry.

Meandry Brdy

Po wyjeździe ze ścieżki przyrodniczej, trzymając się czerwonego szlaku, docieramy do oddalonego o kilkaset metrów nadleśnictwa Gołąbek. Tu możemy zwiedzić park dendrologiczny. To niezwykle urokliwe miejsce, w którym znajdziemy 150 gatunków drzew i krzewów. Całość to przepiękny park z krętymi alejkami i ławeczkami. Stamtąd możemy podjechać czerwonym szlakiem do punktu widokowego Kiełpiński Most na jeden z najatrakcyjniejszych fragmentów Brdy meandrującej w dolinie przez las. Warto również i tu zatrzymać się na chwilę i sfotografować przepiękną panoramę okolicy. Następnie wracamy do szosy i dalej ruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Tucholi.

Douglas pana Edwina

Z Tucholi wracamy już pociągiem do domu, ale zanim to zrobimy, warto wybrać się na spacer po mieście i odwiedzić jeszcze prywatne muzeum Edwina Wytrążka przy pl. Zamkowym 7a. Koło jego warsztatu znajdziemy ponad 30 pojazdów, które pamiętają nawet początki ubiegłego wieku. Pan Edwin mówi, że jego największym skarbem jest douglas - motocykl angielski z 1910 roku. Kupił go w strasznym stanie w latach 50. Sam go naprawiał, czyścił, dokupował części. Motor do dziś jest na chodzie. W muzeum znajdziemy również motocykle z czasów drugiej wojny światowej, niemieckie i austriackie. Oprócz tego elegancko wyremontowane samochody, m.in. Wołgę GAZ-21 z 1962 r. oraz stojący jeszcze na warsztacie mercedes z 1934 roku.

 

Dojedziesz tam pociągiem

z Bydgoszczy Gł. do Cekcyna: 5.57* 9.23, 11.51*, 13.43, 14.43 - oprócz niedziel , 19.02, 20.57, 23.00*

z Tucholi do Bydgoszczy Gł.: 4.00*, 4.50, 5.52, 7.18, 9.54* 11.51, 16.45 (z przesiadką w Wierzchucinie), 18.46.

* tylko w dni robocze

Jacek Gałęzewski

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz; Nr: 153.6066; str. 4;  2009-07-03; link
 

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz