"Bydgoszcz - Jaskinia Bajka" - InfoBydgoszcz.pl

Tytuł: Bydgoszcz - Jaskinia Bajka

Jaskina Bajka - mało kto zdaje sobie sprawę, że tak ciekawe zjawisko geologiczne wykształciło się w pobliżu Bydgoszczy. Choć rozmiarami przypomina komórkę pod schodami wesołej rodziny krasnoludków, da się do niej wejść i ją obejrzeć.


Jaskinia znajduje się w podbydgoskim Gądeczu, więc najprzyjemniej będzie do niej dotrzeć rowerem. Z Fordonu dojazd jest niezmiernie łatwy i przyjemny. Za punkt startu uznać możemy komisariat policji na ulicy Wyzwolenia. Następnie kierujemy się ku północy. Przed nami przyjemny zjazd na świeżo wyremontowanej drodze, a później długi, płaski, urozmaicony wszystkimi odcieniami zieleni odcinek, aż do Strzelec Dolnych (ok 6 kilometrów). Kontynuujemy jazdę w kierunku północnym i uważnie obserwujemy lewą stronę drogi. Po 3 kilometrach natrafimy na drewniany znak informujący o dojeździe do jaskini. Skręcamy w lewo, świadomi długiego, meczącego podjazdu. Po kilku minutach dojedziemy do groty. Przed nami pozostaje tylko przeprawa przez strumyczek i krótka wspinaczka po zboczu. Wejście do jaskini znajduje się tuż przy powierzchni ziemi. Przed zwiedzaniem należy się jednak upewnić, że jaskinia jest pusta - możemy bowiem trafić na lisa czy żmiję, co już się kiedyś w tym miejscu zdarzyło.

Z innych części Bydgoszczy również łatwo dojechać do jaskini. Z okolic osiedla Bartodzieje najłatwiej będzie dojechać tam, startując z ulicy Harcerskiej (prostopadłej do Inwalidów). Następnie trzeba trzymać się żółtego szlaku turystycznego, który z łatwością przeprowadzi nas przez Las Gdański. Wraz ze szlakiem dojedziemy do ulicy Pod Skarpą. Na skrzyżowaniu należy jechać na wprost i wjechać na zbocze, które niestety nie skończy się zbyt szybko. Przed nami miły, urozmaicony odcinek leśny.
Tym razem kierujemy się oznaczeniami szlaku zielonego. Po około 6 kilometrach dojedziemy do Jarużyna. Skręcamy w lewo i jedziemy aż do Strzelec Górnych, gdzie na skrzyżowaniu jedziemy prosto, mijając kościół z lewej strony. Za ruinami dawnego PGR-u skręcamy w prawo i po krótkim zjeździe dojeżdżamy do jaskini.

Dojazd do jaskini z centrum Bydgoszczy tak naprawdę najlepiej zacząć z Myślęcinka, z okolic stadniny. Ulicą Konną dojeżdżamy do skrzyżowania z Gdańską i przeprawiamy się na drugą stronę. W tym samym kierunku poruszamy się po przejeździe przez ulicę Armii Krajowej. Po kilku kilometrach skręcamy w prawo i wjeżdżamy na ulicę Pod Skarpą. Po krótkim odcinku drogi należy skręcić w lewo i wjechać pod gorę, zgodnie z oznaczeniami zielonego szlaku turystycznego. Dalsza część trasy opisana jest wyżej.

Jaskinia nie jest imponująca rozmiarami, ale wśród miejscowych mieszkańców Gądecza krążą o niej opowieści, sięgające II wojny światowej. Podobno służyła za kryjówkę polskim żołnierzom, magazynowano również w niej broń. Kto wie, jakie jeszcze tajemnice skrywa...

Michał Pacer

InfoBydgoszcz.pl; 2009-07-08; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz