Nie, tylko nie kostka! - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Nie, tylko nie kostka!

Podtytuł: - Ta trasa rowerowa będzie taka tylko z nazwy. Już się tak nie buduje. Tak jest dużo gorzej i drożej - alarmują rowerzyści i rolkarze. Zamiast betonowej kostki, domagają się gładkiej nawierzchni

Za dwa miesiące w Myślęcinku ma powstać nowa ścieżka rowerowa. Półtorakilometrowa trasa poprowadzi wzdłuż torów kolejki parkowej do terenów wystawowych. Teraz są tu dziury i wyboje.

Nowa droga ma być wykonana z kostki bezfazowej - bez rowków przy krawędziach. - To materiał przystosowany do potrzeb rowerzystów - podkreśla Lech Brudziński, prokurent Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku.

Rowerzyści są innego zdania. Napisali protest do ratusza, drogowców i LPKiW. Kostce mówią stanowcze „nie!". - Praktyka osób na co dzień korzystających z roweru pokazuje, że to złe rozwiązanie - mówi Łukasz Juszczak, koordynator witryny Rower. byd.pl. Dlaczego? - Bo nawet na kostce bezfazowej tworzą się nierówności i uskoki. Kostka stwarza większe opory toczenia i wprowadza rower w wibracje. A między krawędziami wyrasta trawa i chwasty.

Pod protestem podpisują się rolkarze. - Trasa z kostki to kompletna pomyłka - oburza się Radek Rudnicki. - Gdyby położyć nawierzchnię bitumiczną, można by robić w Bydgoszczy zawody rolkarskie. Ludzi uprawiających ten sport jest coraz więcej.

Pomysł z kostką nie podoba się też biegaczom. Na kostce łatwiej o bóle stawów i kontuzje.

Ale władze Myślęcinka nie chcą zmieniać planów. - Decyzje administracyjne zapadły, umowa jest podpisana - mówi Brudziński.

Czy przed rozstrzygnięciem przetargu park konsultował się z rowerzystami i rolkarzami?

- Sztab inżynierów nad tym debatował. Istnieją w Polsce pewne standardy budowy takich tras i według nich działamy - odpowiada Brudziński.

- Jaki sztab? - pytają rowerzyści. - Na świecie buduje się ścieżki z masy bitumicznej - mówią. - Zresztą o budowę wyłącznie takich nawierzchni zabiegają środowiska rowerowe w wielu miastach, np. Zielone Mazowsze w Warszawie, Stowarzyszenie Rowerzystów Miejskich w Poznaniu czy Stowarzyszenie Rowerowy Toruń.

Za bydgoskimi rowerzystami wstawia się Antoni Szczyt, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku To on przyczynił się do stworzenia blisko 80-kilometrowej asfaltowej trasy dla rowerzystów w Trójmieście. - Drogowcy muszą zmienić plany. Budowanie z kostki to przestarzała metoda, wbrew standardom europejskim. Budując tak, robimy krok w tył, zamiast w przód -jak cała Europa.

Zdaniem Szczyta najlepszym rozwiązaniem byłaby droga z mastyksu grysowego: - To specjalna odmiana asfaltu odporna na czynniki atmosferyczne. Jest trwaty, estetyczny i łatwo spływa z niego woda. Do tego dużo tańszy w utrzymaniu niż kostka - nie trzeba go regularnie obsypywać preparatami na chwasty.

Przetarg na budowę drogi wygrała bydgoska firma Betpol. Już wysłała na miejsce geodetów, którzy wykonali pierwsze pomiary. Inwestycję sfinansuje Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

O wyborze kostki zdecydowali właściwie nie drogowcy, a energetycy. - Na tym odcinku biegnie ciepłociąg. Specjaliści z KPEC uznali, że nawierzchnia powinna być łatwa do rozebrania w razie awarii - tłumaczy rzeczniczka Zarządu Dróg Magdalena Marszałek. - Gdybyśmy ścieżkę zrobili z asfaltu, a potem kuli i łatali, wtedy dopiero byłaby nierówna

- W razie awarii wycina się dziurę w asfalcie, a potem w to miejsce wlewa nowy - odpowiada na to Szczyt. - W Gdańsku tak robimy i zapewniam, że łatane ścieżki nie są nierówne.

 KOMENTARZ JACEK GLUGLA GAZETA WYBORCZA

Jeśli rowerzyści (a tym bardziej rolkarze) domagają się gładkich nawierzchni z masy bitumicznej, dlaczego bydgoscy drogowcy nie uwzględniają tego w swoich projektach? Przecież to nie jest fanaberia garstki dziwaków, tylko poparty doświadczeniami fakt - po kostce jeździ się gorzej, jest mniej bezpieczna, a na dodatek droższa. Czy spece z Zarządu Dróg nie czytają gazet? Nie mają dostępu do internetu? Nie interesują ich nowoczesne rozwiązania przyjmowane w innych miastach? Myślęciński park ze swej definicji ma być przyjazny zwolennikom aktywnego wypoczynku i to powinien być warunek każdej prowadzonej w nim inwestycji.

EMILIA IWANCIW

Gazeta Wyborcza: Bydgoszcz; Nr: 172.6085; str. 1; 2009-07-24; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Srithar2013-08-21

This would depend on the sertivey of the stress fracture on your hip bones. I suggest you consult a doctor for this so you would get the proper treatment. The doctor could also give you an advise on what to do and no to do so as not too further add to that injury. Getting the proper treatment means faster recovery.

Rolajer2013-09-10

: A ja ostatnio mojej Pięknej (ktf3ra ociywzscie jak zawsze jest na diecie) na deser podałem gałki sorbetu grycana z plasterkami truskawek na cieńkim biszkopcie (przekroiłem na pf3ł zeby nie było). Oczywiscie na początku było wydziwianie, ale jak przeczytała ze 3 gałki mają jakies 120 kcal to sie skończyło dziwowanie, a zaczeła uczta Dodaj komentarz Twf3j adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, ktf3rych wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Connect with FacebookPodpis * E-mail * Witryna internetowaKomentarzMożesz użyć następujących tagf3w oraz atrybutf3w HTML-a: http://aahbhwvigmf.com [url=http://eqmxxt.com]eqmxxt[/url] [link=http://tcuhxvikb.com]tcuhxvikb[/link]Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz