(Nie)przemyślana inwestycja w Myślęcinku? - InfoBydgoszcz.pl

Tytuł: (Nie)przemyślana inwestycja w Myślęcinku?

Kącik emeryta to miejsce w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku na początku promenady, w którym starsi spacerowicze odpoczywają w cieniu drzew. Właśnie ten zakątek upatrzyli sobie zarządcy myślęcińskiego parku jako mało estetyczny i wymagający renowacji. Zakończył się już przetarg na wykonanie nawierzchni z kostki brukowej. Z pewnością seniorzy będą spacerowali komfortowo. Co na to jednak mówią uprawiający sporty bydgoszczanie?


- Jeszcze tego lata na początku promenady powstanie ścieżka dla rowerzystów, rolkarzy i pieszych - zapewniał Andrzej Kowalski, dyrektor administracyjny LPKiW - Trasa zostanie wykonana z kostki bezfazowej, co oznacza, że stanie się idealnie gładka. Ścieżka będzie wiodła aż do terenów wystawowych. Jej długość jest planowana na blisko półtora kilometra, a szerokość na cztery metry.

Uszczęśliwieni w ten sposób wielbiciele dwóch kółek i rolkarze odpowiedzieli pismem do Dyrekcji LPKiW. Stanowczo protestują przeciwko nawierzchni z kostki brukowej, która tworzy nierówności i uskoki. - Jest to nawierzchnia stwarzająca większe opory toczenia i wprowadzająca rower w wibrację. Odczuwają to szczególnie osoby korzystające z roweru bez zawieszenia. Dodatkowo jak pokazują istniejące już w Bydgoszczy inwestycje tego typu pomiędzy powstającymi zagłębieniami pomiędzy krawędziami poszczególnych elementów kostki często wybija trawa i inne chwasty - argumentują amatorzy aktywnego wypoczynku. Do wyobraźni przemawia szczególnie fakt, iż Myślecinek niejednokrotnie będzie miejscem różnego typu imprez i zawodów, a więc należy zadbać o bezpieczeństwo i wygodę użytkowników ścieżki.

Protest bydgoskich rowerzystów nie jest tylko wymysłem nie popartym teorią. Podobne batalie toczyły się już w Poznaniu, Toruniu i Warszawie. Również w całej Europie drogi rowerowe buduje się tak, by stwarzały minimalne opory toczenia oraz zachowywały swój pierwotny stan przez dłuższy czas. Oczywistą korzyścią jest brak konieczności remontów nawierzchni przez długi czas.

Miejmy nadzieję, że głos użytkowników planowanej ścieżki nie pozostanie bez odzewu, a trasa będzie służyła rowerzystom i rolkarzom przez długi czas.

Aldona Bochen

InfoBydgoszcz.pl; 2009-07-24; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz