"Ciężkie jest życie rowerzysty" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: CIĘŻKIE JEST ŻYCIE ROWERZYSTY

Podtytuł: Ścieżki rowerowe tylko obok marketów - to bydgoska specyfika. Tak przynajmniej wygląda droga między Szwederowem a Kapuściskami, czyli ul. Solskiego i Wojska Polskiego. Na jej przykładzie widać, jak po macoszemu jesteśmy traktowani w naszym mieście - ocenia Andrzej Tyczyno, Gazeta Wyborcza

TRASA. Odcinek od początku Solskiego do Zachemu to 6 km. Zazwyczaj chodniki na tej trasie są szerokie. Aż się prosi, by przystosować je do potrzeb cyklistów. Jaką długość mają oznakowane ścieżki rowerowe? Półtora kilometra! I to tylko wzdłuż południowej jezdni. Po drugiej stronie ul. Wojska Polskiego jest raptem ścieżynka przy Lidlu. Zresztą prawie wszystkie drogi dla rowerów zawdzięczamy marketom: na Solskiego mamy 700-metrowy odcinek przy Polo i Kauflandzie, później jakieś 200 m przy Netto na Wzgórzu Wolności i 400 m obok Kauflanda na Wyżynach (na zdjęciu). Jest jeszcze 100 m przy bloku przy Magnuszewskiej.

•• NAWIERZCHNIA. Większość trasy pokonamy po asfalcie. Niekiedy gładkim, ale częściej zaniedbanym, pełnym nierówności. Płyty chodnikowe, spomiędzy których wyziera trawa, leżą m.in. na początku ul. Solskiego. Te akurat są równe, w innych miejscach aż proszą się o remont. Betonową kostką - co za luksus! - pomkniemy przy wspomnianych marketach i nowych blokach. Ewenementem jest odcinek przy rondzie Kujawskim (na zdjęciu) - tu z wytyczonej trasy wjeżdżamy w piach (gdy jest sucho) albo w bioto (po deszczu). Kałuże długo nie znikają też z wiaduktu na ul. Wojska Polskiego. O dziwo, nawierzchnia generalnie jest lepsza po południowej stronie.

•• SYGNALIZATORY. TO prawdziwa zmora rowerzystów i pieszych. Ze Szwederowa do Zachemu jest 20 minut czystej jazdy. Tylko pokonanie świateł przy ul. Szpitalnej ukradło mi dwie minuty. A w tym kierunku są jeszcze sygnalizatory na Bielickiej, Konopnickiej, Słowiańskiej, Ujejskiego. W drugą stronę aż 2,5 minuty zabiera przejechanie skrzyżowania Wojska Polskiego z Szarych Szeregów i Bełzy. Prawdziwe kuriozum to kompletnie zbędne światła przy wspomnianym Netto (na zdjęciu). Uliczka, przy której stoją, prowadzi bowiem tylko na niewielki parking. Mieszkańcy to wiedzą i nic sobie nie robiąc z pobliskiej komendy policji przechodzą na czerwonym.

•• PRZYSTANKI. Ideałem jest ten z pierwszej fotografii przy Kauflandzie na Wyżynach. Tam rowerzysta nie musi przemykać przed nosami ludzi czekających na autobus. Bo mija ich bezkolizyjnie, a ci dodatkowo stoją za żółtą barierką. Na prawie wszystkich innych przystankach trzeba wzmóc czujność. A często po prostu „dawać" po hamulcach, by w kogoś nie wjechać. I mieć odporne uszy na epitety, które można usłyszeć od, na szczęście nielicznych, rozeźlonych pasażerów. Najgorzej jest przy kładce dla pieszych na ul. Wojska Polskiego. Tam tuż za przystankiem stoi kiosk. Ile miejsca na chodniku zostaje dla pieszych i rowerzystów - widać na zdjęciu.

•• ZAWALIDROGI. Przeszkód takich jak ów kiosk jest na tej trasie więcej. Za skrzyżowaniem ze Szpitalną na samym środku wąskiego w tym miejscu chodnika stoi betonowa latarnia. Najwięcej problemów sprawiają rzecz jasna krawężniki. Najwyższy jest chyba na rondzie Kujawskim (na zdjęciu). Tu, gdy zsiadłem z roweru, akurat mogłem liczyć na życzliwość kierowcy, który grzecznie mnie przepuścił. Problem w tym miejscu mają też mamy pchające wózki. Ze względu na krawężniki lepiej omijać północną stronę -jeździ się jak po tarce. Tam czeka też inna pułapka - dzikie targowisko na Kapuściskach. Ludzie przeglądający towary na niektórych stoiskach po prostu blokują chodnik

Andrzej Tyczyno

Gazeta Wyborcza: Bydgoszcz; Nr: 176.6089; str. 2; 2009-07-29; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

inkwizytor2009-07-29

Nie ma co się dziwić, że taki burdel na bydgoskich ścieżkach panuje skoro bezmózgi dyr. ( w Alternatywach 4 to bylby dyrektor docent Jan Siuda) jest szefem ZDMiKP.

Azja2009-07-29

pan Siuda na posiedzeniach konstruktorow przestrzeni miejskiej bierze blok i stawia go w obszar zieleni a oczko wodne tam będące kładzie poza miasto i sprawa rozwiązana. W końcu z zawodu jest derektorem!Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz