"Protest bez odpowiedzi" - Gazeta Pomorska

Tytuł: Protest bez odpowiedzi

Podtytuł: Wbrew sugestiom rowerzystów nowa ścieżka rowerowa w Myślęcinku zostanie wyłożona kostką brukową

Ruszyła budowa ścieżki rowerowej wzdłuż torów kolejki parkowej w Myślęcinku. Pierwsi rowerzyści pojadą po niej najpóźniej we wrześniu.

Nowa trasa dla cyklistów powstaje od piątku wzdłuż ściany lasu biegnącej od pętli tramwajowej w Myślęcinku do parkingów samochodowych i wejścia do bydgoskiego zoo.

I choć inwestycja dopiero co ruszyła, to już została oprotestowana. Swoje niezadowolenie wyraził przede wszystkim zespół redakcyjny bydgoskiego portalu rowerowego Rower.byd.pl. Skupieni wokół niego amatorzy dwóch kółek, w specjalnym piśmie do dyrekcji Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku, zasugerowali budowę nawierzchni trasy z masy bitumicznej, a nie z kostki brukowej. „Jak pokazuje praktyka osób na co dzień korzystających z roweru, kostka brukowa jest bardzo złym rozwiązaniem jeżeli chodzi o budowę infrastruktury dla rowerzystów i rolkarzy. Zgadzamy się z opinią, iż kostka brukowa niefazowana po położeniu jest gładka (choć nie idealnie), jednak każdego rodzaju kostka na drogach ma tendencje do tworzenia się nierówności i uskoków. Jednocześnie jest to nawierzchnia stwarzająca większe opory toczenia i wprowadzająca rower w wibrację. Odczuwają to szczególnie osoby korzystające z roweru bez zawieszenia. Dodatkowo jak pokazują istniejące już w Bydgoszczy inwestycje tego typu pomiędzy powstającymi zagłębieniami pomiędzy krawędziami poszczególnych elementów kostki często wybija trawa i inne chwasty." - piszą. Ich apel pozostał jednak bez odpowiedzi. Bydgoscy drogowcy, którzy finansują całą inwestycję, twierdzą bowiem, że kostka jest praktyczniejsza. - Pod trasami rowerowymi często ciągną się różne instalacje podziemne, które lubią się psuć. Po ewentualnej naprawie drogi wylanej asfaltem zawsze pozostaje łata i związane z nią nierówności. W przypadku kostki brukowej takiego kłopotu już nie ma - tłumaczy Magdalena Kaczmarek z Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Dyrekcja LPKiW dodaje natomiast, że w przypadku ścieżki rowerowej w Myślęcinku do budowy zostanie wykorzystana tzw. kostka bezfrazowa, czyli bez rowków przy krawędziach.

Budowa trasy ruszyła w piątek. Na zlecenie ZDMiKP zajmuje się nią firma Betpol i nie ma już szans na zmianę koncepcji. Inwestycję trzeba by przerwać, rozpisać nowy przetarg i przede wszystkim wypłacić budowlańcom odszkodowanie. A na to drogowcy sobie nie pozwolą.

Według ich zapewnień trasa będzie gotowa jeszcze we wrześniu.

(BOG)

Gazeta Pomorska; Nr: 181(18.532); str. 6; 2009-08-04

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

inkwizytor2009-08-06

Nie spodziewalem się innego rozwiązania. Wszak dyr Siuda - dyżurny beton Bydgoszczy- nie przyzna się do blędu.
A odszkodowanie to mozna bylo wyplacić zamiast placić partaczowi bydgoskich dróg- Siudzie.Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz