"Uważaj na rowerzystę" - Express Bydgoski

Tytuł: Uważaj na rowerzystę
Podtytuł: Przepisy drogowe

Piesi i rowerzyści pomstują na kierowców aut. Ci ostatni mają pretensje do obu grup. Do tego osoby poruszające się po chodnikach skarżą się na miłośników bicykli. W sumie każdy uczestnik ruchu drogowego ma coś na sumieniu. Kierowcy nagminnie przekraczają prędkość, niechętnie stają przed pasami, by przepuścić przechodniów, przejeżdżają na czerwonym świetle przez przejścia dla pieszych. Poruszający się, jak to mawia młodzież, „z buta” też często nie zwracają uwagi na kolor świateł lub przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych. Jakby przejście kilku metrów miało zakończyć się zgonem z wyczerpania.

Do niedawna chodnik w porównaniu z jezdnią wydawał się miejscem bezpiecznym. Niestety, tak już nie jest. Od kilku lat liczba rowerzystów systematycznie wzrasta. Większość z nich potrafi dostosować się do zasad ruchu drogowego. Jednak część, szczególnie w młodym wieku, bezpieczeństwo i zdrowie innych ma za nic. Jeżdżą po chodnikach z dużą prędkością, potrącają pieszych, dla których często zderzenie z rowerzystą kończy się uszczerbkiem na zdrowiu. Lawirują pomiędzy samochodami, stając się przyczyną stłuczek.

Za rowerowe szarże po chodnikach grozi mandat. Karać można tylko osoby pełnoletnie. Dlatego policjanci i strażnicy miejscy rozkładają bezradnie ręce, bo młodziaka mogą tylko pouczyć. Wygodne tłumaczenie. A może tak zatrzymać i wezwać rodziców, by odebrali latoroś z komisariatu? No, ale to dodatkowa mitręga.

Przemysław Przybylski

Express Bydgoski; 2009-08-17; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Arda2013-08-22

Cieszę się, kiedy spotykam keljoną pasjonatkę życzliwego uśmiechu do całego świata. Zdarzają się też pasjonaci. Im więcej nas będzie, tym szybciej nad Wisłą i Odrą zapomnimy jak wyglądają niezadowolonei ponure twarze w naszym otoczeniu. Pozdrawiam serdecznie koleżankę po fachu. MartaTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz