Rowerem i miotłą przez Artyleryjską i Zaświat....

2009-09-19 Tekst: Łukasz Juszczak; Foto: Norbert Łysiak i Łukasz Juszczak

W środę 16 września, w dzień kiedy to mieliśmy powód do podwójnego świętowania postanowiliśmy znów pokazać, że chcieć to znaczy móc. Bez fajerwerków, angażowania wielu osób wraz z Norberem udowodniliśmy, że sprzątanie nie jest trudne. Nie zachęcamy rowerzystów do robienia tego samego - raczej chcieliśmy pokazać zarządcy drogi, że utrzymanie czystości na drodze rowerowej jest konieczne przez cały rok a nie tylko na wiosne. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu uznaliśmy za dobrą okazję by o tym przypomnieć.

Problem tym bardziej aktualny, że zbliżająca się jesień i zima nie jest porą zimowego snu rowerzystów. Spadające liście, i zalegający śnieg powinny być tak samo usuwane ze ścieżek rowerowych jak ze zwykłych dróg. Poniżej krótka fotorelacja, wraz z kilkoma uwagami dotyczącymi wykonania drogi rowerowej na ul. Artyleryjskiej i Zaświat.

liście Ulica Zaświat - droga dla rowerów, z której korzysta wielu rowerzystów (w czasie około 30 minut gdy tam byliśmy minęło nas kilkudziesięciu). Wzdłuż całej drogi  zalegające liście...a te na drzewach ciągle zielone.
specjalistyczny sprzęt Żeby uprzątnąć liście nie trzeba specjalistycznego sprzętu - wystarczy dobra miotła i ręce chętne do pracy.
co zrobić z liśmi W przypadku gdyby Zarządca Drogi postanowił ją posprzątać, zachęcamy do użycia dodatkowo wiader, bądź taczek by wywieść liście, aby nie zostawały one na trawniku obok: wiatr znów je przewieje na drogę rowerową. Dodatkowo można je poddać kompostowaniu, by w przyszłym sezonie urzyźnić ziemię na miejskich trawnikach - sposób na oszczędność.
kompost Nie wiadmo jak długo liście tam zalegają. Ale wystarczająco długo by rozpoczęły się procesy gnilne. Zalegające sterty liści stwarzają wielorakie niebezpieczeństwo: zasłaniają przeszkody w postaci dziur, kamieni czy szkła, mogą powodować utratę przyczepności kół, zwężają szerokość drogi przy mijaniu się rowerzystów.
 niebezpieczny przejazd  Ul. Zaświat - jedna z krzyżówek z wyjazdem z bramy cmentarza. Postanowiono nie zachowywać ciągłości przejazdu. Zgodnie z Dobrą Praktyką powinna być zachowana ciągłość nawierzchni na drodzę rowerowej i oznakowanie poziome by wyjeżdżający samochód wiedział, że przecina drogę rowerową. Skutek: niebezpieczeństwo utraty równowagi przy zmianie nawierzhni na wyjątkowo niekorzystne dla rowerzystów "kocie łby", oraz niebezpieczeństwo kolizji z wyjeżdżającymi z bramy.
 Bydgoszcz miasto zielone  Zieleń w mieście jest ważna, ale dlaczego na drodzę dla rowerów? Ścieżka z kostki betonowej niefazowanej - takiej jak w Myślęcinku. Znów ryzyko poślizgu i dowód, że podbudowa drogi została źle wykonana. Znów ulica Zaświat.
 brak skrajni  Niezachowana pozioma skrajnia drogi zapewniająca bezpieczeństwo rowerzysty. Kawałek wcześniej nie było problemu z poprowadzeniem drogi w odpowiedniej odległości od ogrodzenia. Warto było pomyśleć o tym przy  jej proektowaniu i wykonywaniu bo miejsca tam jest wystarczająco.
 dwa w jednym  Podwójny problem - nielegalne parkowanie przy cmentarzu, mimo, że około 100m. od miejsca widocznego na zdjęciu jest duży parking. Także znaki drogowe postawione bez zachowania skrajni poziomej, a czasem wrecz na drodze rowerowej. Ul. Artyleryjska
 efekty Sprzątnęliśmy pewien odcinek  drogi. Dlaczego nie całość? Bo to leży w gestii ZDMiKP. Zachęcamy zarządce dróg rowerowych w mieście do utzymywania czystości na nich, a także tworzenie ich zgodnie z istniejącym prawem i Dobrą Praktyką. Bo kilometry dróg w dokumentach nie zawsze przekładają się na dobrze wykonaną prace.

 

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

inkwizytor2009-09-21

a po co mają sprzątać jak Wy to zrobicie;)
ciekawe co by się stalo jak byś wjechal w taki źle zaparkowany samochód- może warto się dowiedzieć na policji

biker2009-09-23

Nie jestem przekonany czy takie akcje wywrą znaczący wpływ. Mają one sens ale pod warunkiem dużego nagłośnienia, bez tego nie zostaną nawet zauważone.

UncleLion2009-09-23

i tak i nie. ale o tym pewnie jeszcze w tym tygodniu.

Bozo2009-10-23

Pomysł dobry i dzięki za zdjęcia ze ścieżek na ul. Artyleryjskiej - szukałam 2 dni w necie i dopiero tu znalazłam:)

online2010-05-21

dobry poczatekTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz