"Afryka dzika dawno zdobyta, czyli losy Kazimierza Nowaka - podróżnika, który..." - Gazeta Pomorska

Tytuł: Afryka dzika dawno zdobyta, czyli losy Kazimierza Nowaka - podróżnika, który samotnie w latach 30. XX wieku zdobył Czarny Ląd


Już we wtorek (27.10.2009) o godzinie 19 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy ulicy Królowej Jadwigi 14 będzie można wziąć udział w spotkaniu z autorem książki "Kazimierz Nowak: Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.

Jest to kolejne spotkanie z cyklu "Włóczykije, Sportowcy, Globtroterzy”. Tym razem słuchacze przyniosą się w lata trzydzieste XX w. Właśnie wtedy Kazimierz Nowak odbył niezwykłą podróż po kontynencie afrykańskim. W latach 1931 – 1936 przebył Czarny Ląd z północy na południe, oraz z powrotem. Rowerem, pieszo, konno i czółnem przemierzył łącznie 40 tysięcy kilometrów.
Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

- Odkąd pamiętam, mój dziadek, Józef Wiśniewski, dzielił się ze mną mnóstwem fascynujących historii - opowiada Łukasz Wierzbicki, autor książki "Kazimierz Nowak: Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. - Wśród nich ważne miejsce zajmowały zawsze opowieści o Kazimierzu Nowaku, poznańskim podróżniku, który w ciągu pięciu lat odbył fantastyczną podróż do Afryki.

Losy Polaka na Czarnym Lądzie dziadek Wierzbickiego śledził na bieżąco w prasie i czasopismach.
Swoją sympatię do zdobywcy Afryki przekazał wnukowi.

- Od dziadka dowiedziałem się, że jedyną powojenną książką opisująca podróż Nowaka jest album z ponad 300 fotografiami, przygotowany przez jego córkę Elżbietę Nowak-Gliszewską - wspomina Łukasz Wierzbicki. - Chciałem wiedzieć więcej o Nowaku, dlatego rozpocząłem poszukiwania w bibliotece.

Czas na śledztwo

W 1998 roku Wierzbicki miał już pierwsze kserokopie zapomnianych artykułów.
Poszukiwania doprowadziły go do ponad stu publikacji o podróżniku.

- Miałem już sporo informacji, chciałem odnaleźć jego rodzinę, żeby zdobyć jakieś materiały wprost ze źródła - opowiada Wierzbicki. - Nie udało się. Musiałem zadowolić się tym, co już znalazłem. Wtedy właśnie rozpoczęła się mozolna praca nad składaniem w całość relacji Nowaka publikowanych w lokalnych gazetach. Może nie było to łatwe zadanie, - przyznaje Łukasz Wierzbicki - ale miałem świadomość tego, że miałem przed sobą unikalny dokument, który szczegółowo relacjonował jedną z najniezwyklejszych wypraw w historii zdobywania Czarnego Lądu.

Dla dzieci w innej wersji

Łukasz Wierzbicki opisał także losy Kazimierza Nowaka w książce dla dzieci pod tytułem "Afryka Kazika”.

- To zupełnie odmienna wersja tej historii - tłumaczy autor. - Książka dla dorosłych to opowieść o walce o przetrwanie, o sile ludzkiej woli, o fascynacji przyrodą. Jest to książka utrzymana w klimacie retro. "Afryka Kazika” to barwna historia pełna radosnych, ale także strasznych przygód, ale przede wszystkim jest to historia, która wydarzyła się naprawdę - wyjaśnia Wierzbicki. - Szczerze mówiąc to dorośli i dzieci słuchają swych wersji z otwartymi ze zdziwienia i wrażenia ustami.

Czas na Bydgoszcz

W wtorek także bydgoszczanie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Łukaszem Wierzbickim.
- Bardzo lubię Bydgoszcz - przyznaje pisarz. - W ostatnich miesiącach odwiedzałem wasze miasto wielokrotnie przy okazji spotkań z dziećmi i młodzieżą. Przepadam za spacerami po Wyspie Młyńskiej - wyznaje Łukasz Wierzbicki. - To miejsce inspiruje, ma swoją historię, jest magiczne. To porostu czuć. Brda tchnie w nie duszę. Dodatkowo Opera Nova to wizytówka, z której możecie być naprawdę dumni!

Sylwia Sitka

Gazeta Pomorska; 2009-10-26; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz