"Komentarz : Buspas to nieprzemyślana decyzja" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Buspas to nieprzemyślana decyzja. Komentarz "Gazety"

Nie jestem zmotoryzowany. Mieszkam na Błoniu, na tyle blisko centrum miasta, że do pracy mogę dojechać na rowerze albo zdecydować się na 20-minutowy spacer. Rzadko korzystam nawet z komunikacji miejskiej. Uważam, że w moje ślady mogłoby pójść wielu bydgoszczan, m.in. tych ze Szwederowa i Wzgórza Wolności. Tych, którzy teraz potrafią samochodem pojechać kilkaset metrów do kościoła czy na zakupy. Tych, których auto po prostu rozleniwia albo tylko dodaje prestiżu.

Teoretycznie powinienem przyklasnąć pomysłowi buspasa na ul. Kujawskiej (choć mnie bezpośrednio nie dotyczy). Ja jednak podchodzę do niego z rezerwą. Powiem więcej - uważam, że to ruch nieprzemyślany. Gdyby wpisywał się w jakiś większy plan promocji komunikacji miejskiej, to OK. Ale przecież doskonale wiemy, że takiego planu nie ma. Fajnie, że autobus nr 52 szybciej pokonuje trasę dzięki buspasowi na ul. 3 Maja. Niefajnie, że kilka miesięcy temu drogowcy ograniczyli kursy tej linii. Gdzie tu konsekwencja?

Korek na Kujawskiej kończy się zwykle gdzieś na wysokości gmachu telewizji. Jeśli zmniejszymy przepustowość ulicy o połowę (zabierając jeden z dwóch pasów), żeby ogonek był takiej samej długości, połowa kierowców musiałaby przesiąść się do autobusów. O słodka naiwności! Tak się nie stanie. Dojdzie do tego, że sznur pojazdów sparaliżuje ruch w okolicach ronda Kujawskiego. I co poczną ci, którzy nie mają wyboru, bo do Bydgoszczy docierają zza miasta, od strony Inowrocławia?

Ratusz powoli zabiera się do budowy trasy Nowoogińskiego - alternatywy dla Kujawskiej. Jej otwarcie diametralnie zmieni ruch w tej części miasta. Moim zdaniem rozsądną decyzją byłoby wstrzymanie się z buspasem do czasu zakończenia tej inwestycji.

Andrzej Tyczyno

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz; 2009-10-26; Nr: 251.6164; str. 1; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Ahmet2015-10-11

I actually found this more enetatrining than James Joyce.

Sruthy2015-10-13

VWitam niema problemu sprf3buję deiwodzieć się o szczegf3ły tego rajdu.A co z tym garbowym piwkiem naprawdę jest wiele ciekawych spraw do omf3wienia. Czas najwyższy,Dawid umawiaj na forum garbatych.Pozdrawiam TomaszTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz