"Nikomu nic nie zabiorą" - Express Bydgoski

Tytuł: Nikomu nic nie zabiorą

Podtytuł: Autobusy, które przewożą najwięcej pasażerów, nie powinny stać w korkach - mówią kierowcy

Drogowcy chcą wytyczać kolejne pasy dla autobusów i taksówek, by te nie tkwiły w korkach. Na pierwszy ogień pójdzie prawdopodobnie ulica Kujawska.

Drogowcy podkreślają, że buspas na ulicach 3 Maja i Staszica sprawdził się doskonale. Autobusy pokonują ten odcinek w szczycie nie w trzynaście, ale w dwie minuty.

- To rozwiązanie stosowane w wielu miastach - mówi rzeczniczka ZDMiKP, Magdalena Kaczmarek. - Chcemy promować komunikację miejską, ponieważ to ona przewozi z górnego tarasu do centrum najwięcej pasażerów.

Część kierowców obawia się, że będzie to równoznaczne z wciśnięciem wszystkich pozostałych samochodów na jeden pas. - W takim przypadku korek będzie sięgał aż do Brzozowej. Rozumiem, że autobusy powinny mieć przywilej, ale to zachwieje równowagę - obawia się nasz Czytelnik, Kazimierz Szewczyk.

Według drogowców obawy te są bezpodstawne.

- Nikomu nic nie zabieramy. Pas biegnący pod górkę zwęzimy. Ma on ponadnormatywną szerokość pięciu metrów. Właśnie to miejsce oddamy, żeby wytyczyć dwa pasy dla samochodów jadacych w dół. Natomiast dla autobusów chcemy dobudować jeszcze jeden pas, który skończy się przed wlotem na rondo Bernardyńskie. Wszystkie będą miały standardowe 3,5 metra szerokości. Kontrowersje są zupełnie nieuzasadnione. Na ulicy 3 Maja też wielu kierowców obawiało się niepotrzebnie gigantycznych korków.

Kiedy uda się wprowadzić planowane zmiany?

- Prace projektowe to przyszły rok, ale bez konkretnej daty. Cały czas analizujemy ten pomysł - mówi Magdalena Kaczmarek.

Radny Jarosław Wenderlich z komisji gospodarki komunalnej chce wiedzieć, jak wprowadzenie dodatkowego pasa dla busów wpłynie na płynność jazdy pozostałych użytkowników dróg.

- Wczoraj miałem okazję jechać autobusem linii 53 w stronę Zbożowego Rynku. Stałem w korku kilka minut. Nie było aż tak tragicznie. Idea zarządu dróg jest niezła, ale zanim zacznie się ją realizować, warto to dobrze przemyśleć. Może lepiej poczekać z takimi pomysłami na zakończenie budowy trasy „Nowoogińskiego”. Szkoda tylko, że w pierwszej kolejności nie zabrano się za przebudowę ulicy Kujawskiej z budową linii tramwajowej. To byłoby najlepsze rozwiązanie.

Według prezesa Bydgoskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej, Roberta Reimusa, zmiany mogą być tylko na lepsze.

- Kierowcy zostają z dwoma pasami w dół, z których znikają autobusy. Natomiast własny pas ma otrzymać komunikacja miejska. Nie ma żadnych podstaw, by twierdzić, że pojawią się dłuższe korki. Być może pewne obawy wynikały z braku wiedzy na temat tych propozycji.

Drogowcy chcą również dobudować buspasy na ulicach Kolbego w stronę Grunwaldzkiej oraz na Wyszyńskiego po zachodniej stronie między Powstańców Wielkopolskich a rondem Fordońskim.

- To bardzo dobre propozycje. Tam również autobusy niepotrzebnie stoją w korkach, a jest miejsce na zmiany. Nie obawiam się też, by kosmetyka na Kujawskiej wpłynęła na zaniechanie modernizacji tej ulicy. Każdy zdaje sobie sprawę, że dwie jezdnie i torowisko jest tam niezbędne. Jednak doraźne wprowadzenie pasa dla busów upłynni tam ruch - przekonuje nas Robert Reimus.

Warto wiedzieć

  • Za jazdę nieuprawnionym pojazdem po buspasie grozi 100 złotych mandatu i jeden punkt karny.
     

Michał Sitarek

Express Bydgoski; 2009-10-28; Nr: 253(6283); str. 7; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Foued2015-10-11

Inne szkoły wojskowe też kształcą cywilf3w. Oto cytat za lozlkctaponsia.pl Cywile studiują na wszystkich wojskowych szkołach wyższych i akademiach – są to obecnie Akademia Obrony Narodowej we Wrocławiu, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie i Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni, oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Kadry medyczne na użytek wojska kształci od 2002 roku Uniwersytet Medyczny w Łodzi, utworzony w wyniku połączenia Akademii Medycznej i Wojskowej Akademii Medycznej.

Abby2015-10-12

A zastanawiałes się po co to wszsytko??? Jaki to ma sens? Tradycja, przyzwyczajenie, bo tak trzeba, bo tak wypada, bo inni tak robią .? Dla siebie, dla kogoś, dla nas .? Potrzebujesz tego, czekasz cały rok na ten nastrf3j, na ten dzień , na tą chwilę ? Co czułbyś gdyby tego nie było? Żal,smutek, rozpacz, zadowolenie ulgę a może nic ?Wierzysz, przeżywasz, czujesz . czy tylko spełniasz obowiązek wobec siebie, kogoś bo tak trzeba, bo wypada, bo jesteś zmuszony przez kogoś, dla kogoś ? Warto? Trzeba? To jest piękne, cudowne, wzruszające .? A może jednak pamiętasz z dzieciństwa ten niepokf3j, wyczekiwanie bicie serca .? A może nie czujesz nic ..

Hilma2015-10-13

Thanks!!!Unul dintre baetiii din clip este Iulian Strugariu, care nu este strain de Clubul Tsunami In decembrie 2008 a iesit campion national K-1 la -81kg, dupa ce a luptat impotriva lui Gigi Tane. Frumos meci! Asa ca intre old boysTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz