"Niezbadane są pomysły miejskich włodarzy - felieton internauty" - Gazeta Pomorska

Tytuł: Buspas na Kujawskiej? Niezbadane są pomysły miejskich włodarzy - felieton internauty

Nie da się co prawda zaprzeczyć, że jadąc ulicą Kujawską w stronę ronda Bernardyńskiego stoi się w gigantycznym korku.

I z całą pewnością trzeba zrozumieć frustracje pasażerów komunikacji miejskiej z tym związane. Problem w tym, ze idąc tym tropem to należało by utworzyć podobny "bus pas" również w wielu innych miejscach w mieście m. in. na ul. Grunwaldzkiej, Fordońskiej czy Bernardyńskiej. Tu w godzinach szczytu także tworzą się ogromne korki a ruch odbywa się w tempie, którego nie powstydziłby się niejeden ślimak.

Rodzi się jednak pytanie czy pomysł miejskich włodarzy jest logiczny, ale też czy jest sprawiedliwy? Logiczny i owszem. Miasto płaci MZK, które prze korki spóźnia kursy i traci litry paliwa stojąc. Są to oczywiście pieniądze wyrzucone w błoto, a raczej puszczone z dymem silników autobusowych. Nic więc dziwnego, że miasto szuka rozwiązań. Jednak rozwiązanie nie wydaje się być fair wobec wszelkich innych kierowców prywatnych aut. Trzeba sobie powiedzieć szczerze, że w ostatnim czasie miasto nie robi wiele dla poprawy komunikacji w mieście. Zabranie jednego pasa ruchu na Kujawskiej spowoduje jeszcze dłuższy wężyk samochodów i jeszcze większe przeklinanie urzędu przez kierowców.

Może i nastroje poprawiłyby jakieś konkretne działania. Jednak większość projektów to tylko słowa a nie czyny. Grunwaldzka w stronę Osowej Góry to w szczycie niekończący się korek, a poszerzenia nie widać. Podobnie Ludwikowo. Czy kładka przez Brdę łącząca Czyżkówko i Jachcice mogła by tu pomóc? Być może, ale przydało by się pociągną ją dalej Deszczową w stronę Osowej. Fordońska to już chyba standard. Może trochę rozładował by tu ruch tramwaj do Fordonu, ale to zapewne główni "rozgrywający" zostawią sobie na kiełbasę wyborczą do kampanii prezydenckiej na przyszły rok. Problem w tym, że bydgoszczanie trzeci raz już nie dadzą się nabrać.

A most przez Brdę przy PKS? Podobno miasto czeka na decyzje w sprawie S5. Oj, żeby jeszcze długo nie czekało. A czy ktoś powiedział mieszkańcom, jak będzie wyglądał ruch w mieście przez kilka lat takiej budowy gdy zamknie się skrzyżowanie Wyszyńskiego ze Skłodowskiej czy ronda Fordońskie i Toruńskie? Brakuje zdecydowanie debat w tym kierunku.

No ale "autobus czerwony po ulicach miasta musi mknąć" , kierowcy mogą stać.

Paweł Karczewski

Gazeta Pomorska; 2009-10-28; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Fati2015-10-11

There is an *awesome* place off the main square that has a great veitary of salads and veggie items called Chimera that's next to a store called Oh! Calcutta. It's on the south end of the square, I think St Anny, but I can't remember. I think it was 12zl for a full meal (more for the larger combination) one hot portion and three cold salads a great deal and healthy too! :) There's also a really nice market north of the main square just outside the greenbelt around the Old Town. The Old Town is really easy to walk around, and there are tons of great bars and clubs if you're into those, especially in and around the New Square in Kazimierz, the old Jewish quarter just south of the Old Town. I was there last July and had a great time! Let me know if you'd like any other tips.

Carmen2015-10-13

Krakow is the greatest city in the world! I lived there for two years. You soulhd go to Zakopane too, on the Slovak border. Definitly walk around Old Town and Wawel, there is so much to see right there you'll really only stay for a weekend?!Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz