"Wykopią dołki i usypią muldy" - Express Bydgoski

Tytuł: Wykopią dołki i usypią muldy

Podtytuł: Jadąc do pracy warto się dogadać i zabrać sąsiada - może przez to korki będą choć trochę mniejsze...

Buspas na Osowej Górze nie tylko dla pojazdów komunikacji miejskiej, ale także dla taksówek i osób wiozących pasażerów - uważają mieszkańcy osiedla.

- Jeśli wykonanie tzw. buspasa na ulicy Kolbego ma pogorszyć warunki dla kierowców prywatnych, to ten pomysł nie przejdzie. I bez tego wyjazd z ul. Kolbego w Grunwaldzką przypomina koszmar. Jeśli miałby powstać dodatkowy pas, to dlaczego nie - uważa przewodnicząca tutejszej rady osiedla, Ewa Wiśniewska. - Boję się jednak, że znowu pomysł rozbije się o nieporozumienia prawne z gminą Sicienko, prawa strona ulicy bowiem w części należy do niej.

Specyfika tego miejsca polega na tym, że gigantyczny korek tworzy się na Kolbego w stronę Grunwaldzkiej tylko w czasach porannego szczytu. Po południu korkuje się druga nitka ulicy - w kierunku osiedla. ZDMiKP chce ulżyć pasażerom komunikacji i stworzyć w tym miejscu trzeci pas ruchu wyłącznie dla nich. Mieszkańcy mają swoje propozycje. - Środkowy pas ruchu niech rano służy zmierzającym do miasta, a po południu - tym wracającym do domów - uważają internauci. - Pomysł niezły - uważa Ewa Wiśniewska - ale czy dorośliśmy do tego rozwiązania? - zastanawia się. I ma inną propozycję. - Słyszałam o rozwiązaniu, że buspasem mogą jeździć autobusy, taksówki i auta, w których jest trzech pasażerów lub więcej, bo takie auta to też trochę forma komunikacji publicznej. Sama obserwuję, że w wielu autach jadących z Osowej do miasta siedzi tylko kierowca. Takie rozwiązanie spowodowałoby może, że ludzie zaczęliby się dogadywać i na przykład zawozić się do pracy?

Gdyby udało się rozładować korek na Kolbego, każdy kierowca zyskałby minimum 15 minut podróży, licząc w dwie strony to prawie pół godziny dziennie.

- Do przyszłorocznego budżetu chcemy wpisać opracowanie dokumentacji na ulicę Kolbego. Chcemy wybudować tu nie tylko pas dla autobusów, ale zrealizować całościową inwestycję, włącznie z miejscami parkingowymi i ścieżką rowerową - zapowiada Magdalena Kaczmarek, rzecznik ZDMiK

Problem w tym, że dokumentacja jest ważna przez trzy lata, w czasie których trzeba przystąpić do realizacji zadania. Na razie więc kierowcy oszczędzają czas, przebijając się w kierunku miasta równoległą do Kolbego ulicą Gawronią, czym wywołują wściekłość tutejszych mieszkańców. - Gawronia jest na liście priorytetów drogowych przekazanych przez radę osiedla ZDMiKP, ale ten nie musi się tą listą sugerować. Dziś już wiemy, że ZDMiKP nie ograniczy również w tym miejscu prędkości i nie zamontuje progów spowalniających. - Na moją interpelację w tej sprawie odpowiedziano, że przy wlotach na ten fragment osiedla stoją znaki informujące o strefie i ograniczeniu prędkości do 30 kilometrów na godzinę, co powinno wystarczyć - przekazał „Expressowi” radny Łukasz Kowalski. - Będzie tak, jak było na Kruszyńskiej. Mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce i wtedy los kierowców będzie przesądzony. Wykopią tutaj dołki, usypią muldy i ta ulica w ogóle będzie trudna do przejechania z prędkością większą niż 20 na godzinę - ostrzega jeden z mieszkańców osiedla.

Sławomir Bobbe

Gazeta: Express Bydgoski; 2009-11-03; Nr: 258(6289); str. 9; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Lenelyn2015-10-11

Z A P R A S Z A M S E R D E C Z N I EPorządek obrad-zdefiniowanie planu pracy komisji-przedstawienie prrtoyietf3w działań komisji/także na 2012 rok/-Warkocz Magdaleny 2012-turniej piłki nożnej partycypacja Towarzystwa Miłośnikf3w Miasta Poznania-zakup strojf3w sportowych-rajd rowerowy-turniej piłkarski-logo ROST-CP-USTALENIE PLANU FINANSOWEGO DO BUDŻETU 2012-D Y S K U S J APODSUMOWANIE-TERMINY SPOTKAŃPrzewodniczący KO i SJędrzej Stefan Oksza-Placzkowski-

Edger2015-10-12

Byłbym bardzo wdzięczny za inocrmafję , a wierzę że na pewno są czytelnicy Miłośnicy stylu w budownictwie , historii i czasu budowy Naszej kapliczki i celu jakim miała służyć .Jak wiemy są kapliczki tzw. Maryjne kapliczki dzwonnice na alarm , może niosące wieś że ktoś zmarł , i mimo że jesteśmy raczej blisko sercem z naszym kościołem tym duchowym jak i fizycznym to większość z Nas nie zna historii , czasu budowy , szczerze mf3wiąc stylowo pięknych obiektf3w sakralnych. Jeśli ktoś ma dostęp do takich inocrmafji to poprosimy je udostępnić , z poważaniem T.

Jymmy2015-10-12

Coś mi sie obiło o uszy,ze kapliczka zotisnae przeniesiona do Ruska Chyba ktoś tu oszalał!!!!!!Najbardziej nieodpowiednie miejsce jakie mogli wymyślić!!!!Jest przecież w miare fajne miejsce pomiędzy PTYSIEM,a parkingiem GS http://kuxxnly.com [url=http://iyvkfbrg.com]iyvkfbrg[/url] [link=http://nexzupp.com]nexzupp[/link]

Viji2015-10-13

Tip top stffu. I'll expect more now.Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz