"Z Piłsudskim na czele" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Z Piłsudskim na czele

Podtytuł: Kilkaset osób świętowało w centrum Bydgoszczy 91. rocznicę odzyskania niepodległości. Święto uczcili też rowerzyści, odwiedzając miejsca pamięci w regionie.

W bydgoskich kościołach odprawiane były w środę uroczyste msze św., ulicami szły marsze niepodległości. Najbardziej widowiskowy zorganizowała rada osiedla Bartodzieje. Mieszkańcy ulic Kołobrzeskiej i Kijowskiej z okien mogli obserwować przemarsz wojsk na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Po godz. 12 rozpoczęły się uroczystości przy pomniku Wolności. - Zabrałam wnuczki, choć mają tylko po sześć lat, żeby uczyły się, co jest ważne w historii naszego kraju. Opowiedziałam im o zaborach, o drugiej wojnie światowej. Wyjaśniłam, dlaczego trzeba w takim dniu wywieszać flagę - mówiła Alina Czajkowska.

140 osób na rowerach odwiedzało w środę miejsca pamięci w regionie. Przejechali 111 km i zakończyli rajd po godz. 16 na Starym Rynku. - To było duże wyzwanie. Do Bydgoszczy dotarliśmy później niż planowałem. Ale nie o wyścig tutaj chodzi - podkreślał Zbigniew Wiśniewski, organizator rajdu.

W rocznicę odzyskania niepodległości tradycyjnie prezydent Konstanty Dombrowicz zaprosił do ratusza kawalerów orderu Virtuti Militari i nauczycielki tajnego nauczania z czasów okupacji.

AT

Gazeta Wyborcza: Bydgoszcz; 2009-11-12; Nr: 265.6179; str. 3; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz