Szanse wykorzystane, szanse zaprzepaszczone, szanse na lepsze - fotorelacja

2009-12-08 Tekst i zdjęcia: Łukasz Juszczak

Grudzień w tym roku sprzyja użytkowaniu roweru. Temperatury na plusie, brak śniegu, brak przymrozków....jedyne co może odstraszać to spora ilość deszczu. W wilgotny mikołajkowy poranek postanowiłem zrobić kilka zdjęć infrastrukury w mieście by pokazać co zmieniło się na plus, czego zapomniano zmienić i co miejmy nadzieje zostanie niebawem poprawione.

Lecą liście z drzew czyli czy warto było sprzątać....

W tym roku podjęliśmy dwie akcję sprzątania dróg rowerowych: w kwietniu link>>> oraz we wrześniu link>>>. Pojawiały się pytania czy to ma sens. Poniżej przedstawiamy skutek tych akcji. Liście spadły z drzew i....zostały usunięte z dróg. Pozostaje podziękować zarządcy dróg za utrzymanie porządku i dostrzeżenie potrzeb rowerzystów:

Zaświat przed 16 września ulica Zaświat: zielone liście na drzewach oraz zalegające liście na drodze dla rowerów. Dla przykładu uprzątnęliśmy krótki fragment drogi.
Zaświat obecnie  6 grudnia: ta sama droga. Brak liści na drzewach oraz na drodze rowerowej. Komfort jazdy po uprzątniętej  ścieżce zdecydowanie lepszy.
Przy Hali Łuczniczka  Podobna sytuacja. Tym razem droga przy hali sportowo-widowiskowej "Łuczniczka". Jeszcze niedawno droga zasypana liści, obecnie są one uprzątnięte. Dlaczego to tak ważne? Wilgotne liście mogą spowodować poślizg kół oraz nie widać co pod nimi leży (szkła, kamienie itp.).

Ulica Wyszynskiego - uwaga zwężenie!

Ulica Wyszynskiego, odcinek drogi rowerowej który zasłynął na całą Polskę w TVN. Droga rowerowa która jadąc od drugiej strony kończy się na murku. Warto jednak pamiętać, że jest to odcinek drogi jednokierunkowej co jednak nie jest tak jasne gdy się przejeżdża na ten odcinek z drugiej strony drogi.

 

 

ul. Wyszyńskiego - skrajnia

Droga ta jest jednokierunkowa stąd pojawiło się ostrzeżenie o zwężonej skrajni (tablica U-9b do oznaczania ograniczeń skrajni poziomej drogi z prawej strony). Oznakowanie potrzebne i poprawiające bezpieczeństwo szczególnie gdy widoczność jest ograniczona.

Szansa czy zagrożenie? Powstająca droga rowerowa wzdłuż ulicy Szubińskiej

Ta inwestycja jest szczególna: ZDMiKP po "burzy" wywołanej przez kolejne inwestycje z kostki brukowej postanowiło rozpisać przetarg na drogę z nawierzchni bitumicznej. Widać znalazła się firma posiadająca odpowiedni rozściełacz do asfaltu, choć jeszcze nie rozpoczął on swojej pracy na tym odcinku. Oto "rzut okiem" na powstającą drogę:

ul szubińska Kostka na chodniku wyłożona, w pasie rowerowym przygotowana podbudowa pod "asfaltowy dywanik". Zastrzeżenia może budzić jednak nieznaczne niezachowanie skrajni po lewej stornie (barierki oddzielające drogę od przystanku autobusowego - zabezpieczenie przed wtargnięciem pieszych)
zjazd z drogi rowerowej Zjazd z drogi rowerowej na jezdnie, pozwalający na płynne włącznie się do ruchu w miejscu gdzie kończy się droga rowerowa. Z drugiej strony będzie analogicznie tworzony jest wjazd na drogę rowerową.
Zjazd z drogi rowerowej - krawężnik Ten sam zjazd...i pojawia się pewne ALE.....
Pojawia się krawężink - według przepisów może mieć maksymalnie 1 cm. W takich miejscach jak to, gdzie rowerzysta powinien móc płynnie włączyć się do ruchu zaleca się całkowite zniwelowanie krawężnika. Inforamcyjnie podam, że bateria ma około 4,5cm...
koniec drogi Miejsce w którym droga się kończy - możemy mieć nadzieje, że kiedyś dojedziemy tą drogą do granic miasta.
Krawęzniki Jadąc w stronę centrum miasta: znów pojawiają się krawężniki na przejazdach. Czy zostaną zniwelowane?
zbyt wysoki krawęznik Nie tylko rowerzyści mogą mieć powód do niepokoju: krawężnik przy przejściu dla pieszych, powinien mieć maksymalnie 2 cm....wysokość puełka (bez widocznego uchwytu) 8,5 cm!
Znak na drodze? Oby wykonawca nie zapomniał o zmianie sposobu zamieszczenia znaku tak, by została zachowana skrajnia pozioma i pionowa.
koniec drogi Koniec drogi - tutaj nie daje możliwości dalszej jazdy. By jechać zgodnie z prawem musimy zsiąść z roweru i przejść na jezdnie.... A może to nadzieja na drogę do samego centrum miasta?

Rondo Toruńskie: w oczekiwaniu na znaki poziome...

Inwestycja, która na pewno ucieszyła kierowców - wymiana nawierzchni na Rondzie Toruńskim. Niechronieni użytkownicy ruchu ciągle jednak czekają na podnoszące ich bezpieczeństwo oznakowanie....

Odmalowane oznakowanie Pewnej nocy ekipy odmalowały pasy, oraz przejazd rowerowy.Zrobiło się bezpieczniej...
/userfiles/images/miasto/2009%20grudzien/toru%C5%84skie2s.jpg Jednak pozostałe przejazdy ciągle oczekują na odmalowanie.
Niewykorzystana szansa: przy wymianie nawierzchni zapomniano o nie spełniającym swojej funkcji pasie odprowadzającym wodę. Problemem jest nie tylko zalegająca tam woda, lecz także utworzony tam uskok. Przejeżdżając przez takie miejsca (szczególnie gdy wieziemy coś cięższego na bagażniku) radzę zwolnić by nie uszkodzić obręczy. A można było zniwelować krawężnik....

Podsumowanie:

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, jednak jak widać na fotorelacji są szanse by infrastruktura zmieniała się ku lepszemu. Głos rowerzystów wypowiadany w prasie i podczas debaty "Bydgoszcz WąskoRowerowa" nie został całkowicie zignorowany o czym świadczy inwestycja na ulicy Szubińskiej. Również akcje sprzątania dróg - widać miały  sens. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, które często mogą zniweczyć starania instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę. Tym bardziej, że ograniczone fundusze jakim dysponuje miasto nie pozwalają na tworzenie kolejnych bubli. Ważna zasada: raz a dobrze i na wiele lat...

Za miejsca w których komfort jazdy się poprawił pozostaję podziękować. W przypadku tych, które budzą niepokój - mamy nadzieje, że zawczasu zostaną poprawione. A te gdzie szanse zostały zmarnowane...oby było ich w przyszłości jak najmniej.

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

online2009-12-23

dlaczego nie:)Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz