"Witaj przygodo! - Damian, Rafał i Różowa Landryna " - InfoBydgoszcz.pl

Tytuł: Witaj przygodo! - Damian, Rafał i Różowa Landryna

Kolejne spotkanie z cyklu Witaj przygodo! odbyło się 13 listopada o godzinie 13.50 w auli bydgoskiego I LO. Gościem był Damian Żurawski, który opowiedział o podróży na trasie Rzym-Pekin. Jej celem było symboliczne spełnienie marzenia Jana Pawła II. Pojechanie do krajów, w których papież nie mógł być.

Pochodzący z Wrocławia podróżnik, Rafał Walezy, przejechał na rowerze pół Europy. Pedałował między innymi do Francji, Hiszpanii i Portugalii. W którymś momencie postanowił symbolicznie spełnić marzenie Jana Pawła II. Wsiadł na rower swojej babci - Różową Landrynę i przejechał trasę z Rzymu do Pekinu. U jego boku samochodem wyruszył Damian Żurawski - aktor, scenarzysta oraz reżyser. Towarzyszył on cykliście z kamerą w dłoni i śledził jego zmagania. Obaj panowie spakowali oszczędności, zwolnili się z pracy i ruszyli w świat. Swoją relację z eskapady Damian zdał uczniom I LO w Bydgoszczy.

13 listopada, o godzinie 13.50 aula liceum wypełniła się sympatykami dalekich wojaży. Wypowiedź Damiana ubarwiała prezentacja audiowizualna. Seria zdjęć o różnej tematyce (poprzez barwne pejzaże, zabawne sytuacje, fotografie ukazujące obce kultury) w udany sposób streściła pielgrzymkę. Wyprawa rozpoczęła się we Włoszech, 2 kwietnia 2008 roku w rocznicę śmierci Karola Wojtyły. Z miejsca pochówku papieża młodzi mężczyźni pojechali w trwającą ponad pięć miesięcy wyprawę. Na ich trasie pojawiła się między innymi Austria i Słowacja. Na Ukrainie wzięli udział w święcie Paschy i przekonali się o gościnności naszych sąsiadów w stosunku do pielgrzymów. Nie zabrakło Polski - ojczyzny Jana Pawła II i Wadowic, gdzie się urodził. W Rosji przeraził ich fatalny stan dróg, kontrole policyjne i wyłudzanie pieniędzy. To tam odwiedzali biednych i chorych, a na orzeźwienie pili kwas chlebowy - rosyjską coca-colę. 9 maja przypadkiem wzięli udział w paradzie komunistycznej, która odbyła się z okazji zwycięstwa nad hitlerowcami.

Przekonali się, jak zimne i wielkie jest jezioro Bajkał, czym jest Skała Szamanka oraz że upał na pustyni Gobi jest nie do zniesienia. Płynęli rzeką Jangcy - jak zapewniał Damian obecnie wielkim ściekiem. Spali gdzie popadnie; w stajniach, nieukończonym kościele. Nie stać było ich na drogie hotele, zaś Rafał z obawy przed kradzieżą nie rozstawał się ze swym jednośladem.
Nie obyło się bez nieprzyjemnych przygód. Na pustyni Gobi Rafał zachorował i dostał czyraków na swoich czterech literach. - opowiadał Damian. Udało im się znaleźć szpital. Niewielki i słabo zaopatrzony. Kuracja Rafała nie była łatwa. Rankiem zaprowadzano go do piwnicy, wkładano korek do ust, aby nie przegryzł języka, wiązano skórzanymi pasami, ściągano bieliznę, nacinano czyraki i wyprowadzano strzykawką ropę - wszystko bez znieczulenia. Na Syberii w Rafała trafił piorun, zaś Damian zasnąwszy za kierownicą, przejechał na wąskiej trasie między mijającymi się ciężarówkami. Wszystkie przeciwności pokonali szczęśliwie. Damian twierdził, że maczała w tym palec Opatrzność Boża. Sił dodawał im utwór Drogi zespołu Stróże Poranka. Damian wykonał tę piosenkę w auli I LO przy akompaniamencie gitary. Śpiewali ją w złych chwilach, ale także i dobrych. Tych drugich nie brakowało.

Wspaniali ludzie, którzy pomogli im w trudnych momentach; księża z kościoła w Ułan Bator, gościnni Nomadowie w Mongolii. Podróżnicy nabyli również wiedzę praktyczną. W jaki sposób wyrabia się kadzidełka, jak powstaje prażony ryż, a także - jakie są zasady gry w chińskie szachy?
Po prawie pięciu miesiącach Rafał spełnił swoje marzenie. Był w krajach, do jakich nie mógł udać się Jan Paweł II: w Chinach i Rosji oraz tam, gdzie papież nie zdążył być - w Mongolii.

Damian pokazał licealistom tzw. solówki reżyserskie - kilka krótkich filmów z wyprawy. Owocem podróży był dokument, którego emisja odbywała się na kanale Religia TV. Na pytanie jednego z uczniów - co najbardziej zaskoczyło Damiana?, odpowiedział: To, że jestem tak słaby.

Autor: Patrycja Jankowska
 

InfoBydgoszcz.pl; 2009-11-17; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz