"Kładka z widokiem na miasto" - Express Bydgoski

Tytuł: Kładka z widokiem na miasto
Podtytuł: Nowy rowerowy szlak połączy Wzgórze Wolności z ulicą Jagiellońską - zapowiadają drogowcy

Podczas budowy trasy „nowoogińskiego”, oprócz estakady nad Brdą, powstanie też kładka na ścieżce spacerowej, wijącej się po szczycie skarpy na Wzgórzu Wolności.

Nowe połączenie drogowe nie będzie służyć wyłącznie kierowcom. Projektanci, wytyczając połączenie ul. Ogińskiego z Wojska Polskiego, zamierzają też uporządkować w okolicy ruch pieszych i rowerzystów. Co ciekawe, na estakadzie nie będzie ścieżki rowerowej. Rozszerzenie dwóch jezdni wymagałoby większych pylonów (podpora mostu). To oznaczałoby większe wydatki. Z tego powodu piesi i rowerzyści mają być kierowani na istniejącą kładkę na wysokości ulicy Krakowskiej.

- Między górnym tarasem i ul. Toruńską jest znaczna różnica wysokości - mówi dyrektor ZDMiKP, Jan Siuda. - Dlatego pod estakadą zaprojektowana została łagodnie wspinająca się ścieżka pieszo-rowerowa. Połączy ul. Wojska Polskiego z Toruńską. W ramach budowy trasy „nowoogińskiego” nie będziemy jej doprowadzać do Krakowskiej. Zostanie jednak przygotowana do takiego połączenia.

Nad trasą, w miejscu przecięcia ze ścieżką wijącą się po szczycie skarpy na Wzgórzu Wolności, powstanie również kładka dla pieszych. Projekt zakłada podwieszenie pomostu na wantach, wychodzących z dwóch parabolicznie wygiętych belek.

- Liczymy na to, że konstrukcja będzie doskonałym punktem widokowym. W związku z budową trasy niezbędna będzie wycinka części drzew. Odsłoni to widok na część centrum z bazyliką. W przyszłości pewnie uda się też uporządkować drzewostan na większym obszarze skarpy - dodaje Jan Siuda.

Kładka jest pierwszym elementem porządkowania ciągu spacerowego, łączącego Wzgórze Wolności ze Szwederowem. Oprócz budowy nowych ścieżek, niezbędna będzie też budowa kolejnej kładki nad ulicą Kujawską. Prace na trasie „nowoogińskiego” zaczną się prawdopodobnie za pół roku.

Nieliczni bydgoszczanie mają zastrzeżenia do projektu. - Zakłada on brutalną ingerencję w istniejący już park, rozdzielając go na dwie części - pisze jeden z internautów na forum dotyczącym tej inwestycji.` - Zachowanie szlaku spacerowego poprzez przerzucenie kładki jest tylko zastępstwem cywilizowanego rozwiązania. Tymczasem ukształtowanie terenu zdaje się samo narzucać inny wariant - schowanie pod ziemią kilkudziesięciu metrów trasy. To kosztowałoby więcej, ale ciekawe, czy inwestor i projektanci w ogóle to policzyli.

- To przesadzone pretensje - ripostuje Din Sevenn. - Zieleń na skarpie Wzgórza Wolności to nie park J. Kochanowskiego, tylko zwykły osiedlowy skwer. Zachowanie go, budując kosmicznym kosztem tunel, byłoby niegospodarnością. Poza tym, podoba mi się projekt ścieżki pieszo-rowerowej. Myślę, że zaproponowane rozwiązanie jest optymalne.

Michał Sitarek

Express Bydgoski; 2009-12-28;Nr: 302(6333); str. 9; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz