"Dwa kółka i wszystko jasne" - Gazeta Pomorska

Tytuł: Dwa kółka i wszystko jasne

Podtytuł: MMBYDGOSZCZ Kolejna audycja w Radiu Gra, tym razem poświęcona rowerom

- Wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu - o swojej rowerowej pasji mówi Norbert Łysiak, trener sekcji rowerowej AZS Wyższej Szkoły Gospodarki, jeden z gości ostatniej audycji MMBydgoszcz.pl w Radiu GRA.

W studiu razem z redakcją MM-ki oprócz Norberta byli też inni goście, dla których rowery to pasja, przyjemność, a nawet... konieczność.

Dla Pawła Niepokojczyckiego kolarstwo to sposób na turystykę. - Za niewielkie pieniądze można przejechać całkiem spore odległości - mówi Paweł, którego najdłuższa trasa, do Mielna, liczyła 212 km i trwała 10 godzin. Jeździ najczęściej sam, bo jego znajomi decydują się wyłącznie na krótsze, podmiejskie trasy Wiosną planuje wyruszyć w góry i zapowiada, że chętnie zabierze ze sobą zainteresowanych. - Zawsze przyjemniej jest mieć się do kogo odezwać - stwierdza. W sumie, jak wynika z noworocznego podsumowania osiągnięć Pawła, przejechał on ok. 12 tys. kilometrów. Zaczęło się, kiedy miał ok. 15 lat i dostał od kolegi prostą kolarzowkę. Postanowił odwiedzić rodzinę mieszkającą niedaleko Więcborka. - Mama mi odradzała, mówiła, że coś się może stać - wspomina. - Odpowiedziałem, że stać się może zawsze. To była pierwsza poważniejsza wyprawa za miasto.

W dalekie trasy nie zapuszcza się raczej Łukasz Juszczak, związany z Bydgoszczą Rowerową, walczy on natomiast o to, by cyklistom na naszych ulicach było coraz lepiej. - Brakuje u nas bezpiecznych parkingów rowerowych - uświadamia słuchaczom Łukasz. - Jesteśmy przyzwyczajeni do stojaków, w które wstawiamy przednie koło, przypinamy je linką... a po pięciu minutach roweru nie ma! By rower był bezpieczny, potrzebne są dwie rzeczy: dobry stojak i dobre przypięcie, tzw. U-lock, pozwalający przypiąć rower i ramę za pomocą pręta, który trudno przeciąć. Ratusz zaniedbuje stojaki i ich jakość, pisaliśmy w tej sprawie do urzędu, z prośbą o rzetelne planowanie budowy parkingów rowerowych przy nowych inwestycjach z zakresu zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Pozostaje mieć nadzieję, że Rowerowa Bydgoszcz wywalczy to, czego potrzebują cykliści, tak, jak udało się to Stowarzyszeniu Sportów Ekstremalnych. To ono po 5 latach starań stworzyło myślęciński skatepark, w którym spotykają się fani BMX.

- Skatepark skonstruowaliśmy tak, by początkujący mogli stopniować sobie wyzwania, a zaawansowani próbować nowych figur - mówi Karol Macheta, przedstawiciel stowarzyszenia. - Ale bez bólu nie ma zysku! - śmieje się.

Codzienne spotkania z skateparku są po części towarzyskie. - Jest to sport grupowy - mówi Karol. - Ktoś podpatrzył trik, to próbuje go robić i pokazuje go innym.

Dla Macieja Skóry - wicemistrza świata w triatlonie - kolarstwo to konieczność, jako składowa dyscypliny jaką jest triatlon, łączącej w sobie jazdę na rowerze, pływanie i bieg.

Jego zwykły dzień w sezonie treningowym zaczyna się pobudką o godz. 5. Od 6 Maciej trenuje pływanie, po śniadaniu i pracy od 2 do 6 godzin poświęca kolarstwu, a wieczorem biega przez godzinę lub dwie.

- Zawsze jest tak, że dwie dyscypliny przychodzą łatwo, a trzecia trudniej i nienawidzi się jej za to, ale to się zmienia. Raz lubię pływać, raz pływania nienawidzę - przyznaje.

Kryzysy miewał, i to wielokrotnie. - Nie jestem w stanie zliczyć, ile razy zsiadałem z roweru, rzucałem go w pole i wracałem do domu pieszo. Ale potem przepraszałem go i trenowałem dalej.

Maciej poleca triathlon jako sport dla każdego, także dla amatorów. - Polecam przeżyć uczucie wbiegania na metę!

A kolejna audycja MM w Radiu GRA poświęcona będzie rekonstrukcjom historycznym. Redakcja jest otwarta na pomysły - zgłaszajcie je na MMBydgoszcz.pl, proponujcie tematy, pomóżcie MM-ce zapraszać na antenę ciekawych gości. Audycja „Moje Miasto" ma być właśnie taka, jakiej potrzebują Słuchacze i Czytelnicy.

(ESO)

Gazeta Pomorska; Nr: 24 (18.680); str. 9; 2010-01-29

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarzeTak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz