"Odblaskowy Anioł ze Szczecina przejechał przez Bydgoszcz" - Gazeta Pomorska

Tytuł: Odblaskowy Anioł ze Szczecina przejechał przez Bydgoszcz

Podtytuł: Zamiast piór z każdej kieszeni wystają mu odblaski. Zamiast na skrzydłach - porusza się po Polsce rowerem. I ratuje życie. Dlatego mówią na niego Anioł.

Maciej Stawinoga ma 24 lata. Pochodzi ze Szczecina. Od 13 stycznia ubiegłego roku jeździ po Polsce rowerem i rozdaje odblaski dzieciakom, które spotyka poza terenem zabudowanym.

- W styczniu 2009 roku za moimi plecami na przejściu dla pieszych zginęła potrącona przez samochód dziewczynka - choć od wypadku minął rok, głos jeszcze teraz mu drży, kiedy to mówi. - Postanowiłem, że muszę coś zrobić, żeby było bezpiecznej na drogach.

Zostawił pracę. Zarabiał jako mechanik samochodów ciężarowych. Wsiadł na rower. Założył kamizelkę odblaskową i ruszył w Polskę.

Nie chodzi o liczby

Pierwsze odblaski dostawał z supermarketów i na stacjach paliw.

- Gdy widzę rowerzystę nieoznakowanego, albo dzieciaki idące szosą do szkoły, czy do świetlicy, zatrzymuję się i pytam, czemu nie mają odblasków. Rozdaję im, co mam, żeby były bezpieczne. A naprawdę wystarczy nawet odblaskowa opaska na rękę. Kierowca z daleka wyłapuje, że ktoś idzie drogą. Bez niej - może zauważyć za późno - zaznacza Maciej. Ile ich rozdał? Pewno tysiące. - Ale tu nie o liczby chodzi - wyjaśnia. - Bo nawet jeśli dzięki tym odblaskom uratowałem trzech ludzi, to przecież warto było.

- Jedna kamizelka kosztuje jakieś 3,50 zł, a ile jest rzeczywiście warta? To wiedzą najlepiej ci, którzy stracili kogoś, kto jej nie założył idąc po ciemku drogą.

Świeci jak anioł

Nazwał się Odblaskowym Aniołem ze Szczecina. Przyjęło się. Trudno zresztą się dziwić. Jego rower i popodwieszane dań torby, kurtka, czapka, kask, chlapacze - wszystko w odblaskach. Wystarczy w ciemności poświecić na niego, i jaśnieje jak anioł. A jeździ głównie w nocy. Wtedy może pokonać nawet 200 kilometrów. W dzień - najwyżej 100. Nocą zdarza się, że widzi kogoś, kto ma na sobie odblask. - Zatrzymuję się i mówię: "Dziękuję”.

Wszędzie spotyka dobrych ludzi. Dzięki nim tak jeździ po Polsce. U niektórych zanocuje, inni poczęstują go herbatą, dadzą jeść. Czasami nawet od bezdomnych na dworcu dostawał wsparcie. A jeśli nikt mu nie da na noc schronienia... - To śpię na stacji paliw. Najpierw siadam i wycinam odblaski, żeby je potem rozdawać.

Dobrzy ludzie z Bydgoszczy

Do Bydgoszczy wpadł na chwilę. Najpierw był w Maksymilianowie.

- Dostałem furę odblasków od Jarosława Suskiego z firmy Lizard. - A teraz dostałem następne tu w Bydgoszczy, od firmy Erplast.

Jak długo jeszcze? - Aż któryś z posłów zajmie się sprawą. Tak rowerzyści, jak i piesi idący po drodze na terenie niezabudowanym powinni obowiązkowo nosić odblaski. A państwo powinno je zapewnić najbiedniejszym. Kiedy to się stanie i ludzie zadbają o swoje bezpieczeństwo stosując się do prawa, to uznam, że moja misja się zakończyła i zatrzymam się - zapowiada.

Agata Kozicka

Gazeta Pomorska; 2010-02-24; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

stan2010-04-25

Spotkałem wczoraj Anioła ok godz.18-tej 24.04.2010 na trasie włocławek-Toruń w miejscowości mikanowo pomogłem chłopakowi wymienić dętkę w tylnym kole super chłopak dał mi garść odblasków.Postanowiłem być jego asystentem dzisiaj rozdałem już kilka.Najwyższy czas,żeby władze przestały bawić sie w wojenki między sobą i ustanowić prawo o obowiązkowym zakładaniu na rower kasku i odblasków.Sam mam odblaski na oponach, kasku nogawkach,jadącpo szosie nawet w dzień zapalam czerwone migajace światło a po zmroku zakładam kamizelkę.Rowerzysta na szosie jest bezbronny!!! Jestem rowerzystą i kierowcą z prawem jazdy od 1977r.
szacunek dla tego chłopaka.Chwalę się wszystkim , ze spotkałem Anioła.

Marcin2010-05-12

Anioł i nas dzisiaj odwiedził znam go bo rok temu też odwiedził jędrzejów życzę wytrfałości

Tomek2010-05-30

Witam :) A ja spotkałem dziś Anioła jadąc na Okęcie :) Zatrzymaliśmy się na stacji i również dal mi parę odblasków. Spotkałem go na warszawskiej ochocie i jechalem na przyczepkę. Zatrzymaliśmy się na stacji przed Raszynem. Podziwiam gościa :D Potem odprowadziłem go do Janek i z tego co mówił jedzie do Jędrzejowa (ok 100 km przed Krakowem). Mam nadzieję, ze będzie przybywało takich ludzi :) Wieeeeeeeelkiiiiii szacun :D Pozdro

Kamil2010-06-09

Anioł właśnie jest u mnie w domu ^^ Naprawdę.

UncleLion2010-06-09

w Bydgoszczy? i czy na pewno ten odblaskowy?

tomasz2010-11-25

no i u mnie w domu był wypił kawę i pomalował mi taki zbiornik epoksydem he he spoko gość podziwiam Go

Tomek 2011-02-15

Bardzo przyjazny i uprzejmy człowiek.Poznalem go dzis w Przysieku w warsztacie w ktorym pracuje.Pomagalem mu przy rowerze.Popieram takich ludzi.Pozdrowienia od zalogi z Moto-Szyk z Przysieka.

lusesita2011-08-31

podziwiamy chłopaka, dzis przejezdzał przez moja miejscowosc w woj opolskim powiat kluczbork. chlopak naprawde ma gest i chce spelnic swoje plany. 3mamy kciuki za niego i oby bezpiecznie dojechał do celu

Rafał2012-10-18

Jest na prawdę niesamowity, niezmiernie się cieszę, że mogłem mu dziś pomóc, podziwiam Go za chęć i wytrwałość, niech mu Bóg błogosławi

Rana2012-12-29

doktoor pisze:Ja akurat w sepiinru do AYT leciałem z Bydgoszczy, choć w bydgoskim biurze polecali wylot z Gdańska ( ?? ), podobno tam są niższe opłaty lotniskowe.Tak, być może Chorwacja jednak obłożenie lotf3w z Bydgoszczy na aktualnych kierunkach i tak jest blisko 100%. No może jakieś biuro pomyśli o połączeniu ze Splitem myślę jednak, że wylotf3w nie zorganizują z BZG!Cf3ż, wypada cieszyć się z tego co jest, ale to mizerota.

mxnkzg2012-12-30

XcdlXG cmjsxsxezvkd

lnzngkf2013-01-02

HWWAKB , [url=http://yomvzwmtolnt.com/]yomvzwmtolnt[/url], [link=http://ahcofvusgppm.com/]ahcofvusgppm[/link], http://qveciokyuurm.com/Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz