"Rowerzyści chcą Bydgoszczy przyjaznej dla rowerów" - Gazeta Wyborcza

Tytuł: Rowerzyści chcą Bydgoszczy przyjaznej dla rowerów


Podtytuł: Chcą, by nasze miasto było bezpieczne dla rowerzystów, więc tworzą nowe stowarzyszenie. Do Bydgoszczy Rowerowej może się przyłączyć każdy. Pierwsze spotkanie już w czwartek

Stowarzyszenie zakładają sami rowerzyści. Chcą popularyzować rower jako ekologiczny środek transportu, ale przede wszystkim działać na rzecz dobrej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej w naszym mieście, zwłaszcza nowych ścieżek rowerowych, których w Bydgoszczy brakuje.

- W naszym mieście działa od lat kilka środowisk i organizacji rowerowych, które poprzez jednorazowe akcje, happeningi czy spotkania z władzami miasta starały się zwrócić uwagę na problemy i potrzeby rowerzystów. Niestety skuteczność tych interwencji nie była wystarczająca. Chcielibyśmy to zmienić - tłumaczy Łukasz Juszczak, jeden z inicjatorów powołania stowarzyszenia. - Samo uwrażliwienie osób odpowiedzialnych za organizację przestrzeni miejskiej tak, by bezpieczni byli zarówno zmotoryzowani, piesi, jak i rowerzyści, to już trudne zadanie - dodaje. - Wielokrotnie apelowaliśmy chociażby o usuwanie reklam ze słupów przy ścieżkach rowerowych, bez skutku. Również nasze petycje związane z tworzeniem parkingów rowerowych spotkały się jedynie ze zdawkowymi odpowiedziami władz. A takich pięt achillesowych w przestrzeni miejskiej jest znacznie więcej.

Założyciele Bydgoszczy Rowerowej chcieliby, by miasto stało się bardziej przyjazne dla rowerzystów. Co będą robić, by się tak stało? - Organizować coraz więcej spotkań i zacieśniać współpracę z organami administracji publicznej oraz innymi podmiotami zajmującymi się zarządzaniem, projektowaniem i budową infrastruktury rowerowej - zapowiada Juszczak. - Planujemy systematyczne dyskusje, happeningi, chociażby takie jak ubiegłoroczny Dzień bez Samochodu, w którym udział wzięło blisko 800 rowerzystów. Uważamy, że wszystkie ważne dla rowerzystów decyzje powinny być konsultowane właśnie z tym środowiskiem.

Do stowarzyszenia może wstąpić każdy. Spotkanie założycielskie rozpocznie się w czwartek o godz. 19 w Sali Łochowskiego przy ul. Jezuickiej 2.

Więcej o nowym stowarzyszeniu - www.rower.byd.pl

Marta Kryger

Gazeta Wyborcza Bydgoszcz; Nr: 59. 6277; str. 4; 2010-03-11; link

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Sierściuch2010-03-15

A ja zapytam zupełnie od innej strony. Gdzie jechać na pełen przegląd po zimie? Ale taki żeby naprawdę się przyłożyli (i możliwie nie skroili :). Dzięki :)

Azja2010-03-16

Jedź na Wiślaną do klepu "Rower". Tam Ci dobrze wykonają przegląd, zaproponują co trzeba by zrobić i nie skasują jak za zboże.
pozdrówka

Sierściuch2010-03-25

Bardzo ślicznie dziękuję :)Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz