Pismo w sprawie konieczności usunięcia chwastów i brudu zalegającego na drogach rowerowych
SBR 07/10
 
Bydgoszcz, 09.07.2010 r.

Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy
ul. Toruńska 174a
85-844 Bydgoszcz

 


Dotyczy: konieczności usunięcia chwastów i brudu zalegającego na bydgoskich ciągach rowerowych.

Uzasadnienie:

Problem zarośniętych i zaśmieconych dróg rowerowych był poruszany od początku działalności Bydgoszczy Rowerowej. W roku 2009 dwukrotnie zorganizowano czyszczenie fragmentów dróg rowerowych, w tym samym roku podczas debaty „Bydgoszcz Wąskorowerowa” cykliści z miasta skarżyli się na zarośnięte odcinki. W kwietniu tego roku temat zieleni na drogach rowerowych był poruszany m.in. przez bydgoską prasę 25 marca 2010 kiedy to pracownik ZDMiKP p. Krzysztof Kosiedowski złożył obietnice, że ul. Lewińskiego (załącznik 1 i 2) zostanie oczyszczona z chwastów.

Do tej pory nie widać żadnych efektów prac, wręcz przeciwnie: droga zarasta coraz bardziej miejscami poważnie utrudniając minięcie się jadących z naprzeciwka rowerzystów.

Dlatego prosimy o oczyszczenie z chwastów i zalegających śmieci i piachu m.in. dróg rowerowych biegnących wzdłuż:
  • ulicy Lewińskiego,
  • ulicy Rejewskiego (załącznik 3)
  • drogi rowerowej w biegnącej przy hali sportowo-widowiskowej „Łuczniczka”, na której dodatkowo wciąż zalega piach po zimie
  • Drogi rowerowej na ulicy Zaświat
Ponownie zwracamy uwagę na konieczność sprzątania dróg rowerowych. Zalegający po zimie piach wskazuje na niski priorytet traktowania transportu rowerowego, oraz braku monitoringu istniejącej sieci dróg rowerowych przez odpowiedzialne jednostki. Wskazane lokalizacje nie są pełną listą dróg na których spotykamy ten problem.

Dlatego prośmy o wskazanie daty oczyszczenia wymienionych ciągów. Niestety stan niektórych z dróg wskazuje na to, że operacja oczyszczania drogi z chwastów będzie musiała być ponawiana z powodu niskiej jakości ich wykonania. Warto przy tym się zastanowić czy w perspektywie wielu lat użytkowania dróg, oszczędność którą poczyniono poprzez wykorzystanie kostki betonowej nie będzie przedrażała inwestycji poprzez konieczność ich częstego oczyszczania. Dodatkowo zaobserwować można miejsca gdzie kostka brukowa została rozsadzona przez chwasty stwarzając niebezpieczeństwo w poruszaniu się pieszych i rowerzystów co obserwujemy m.in. na wspomnianej już ulicy Rejewskiego(załącznik 4). Przy oczyszczaniu dróg postulujemy by pracownicy zinwentaryzowali stan drogi i wyznaczyli datę naprawy nawierzchni poszczególnych ciągów (prosimy o poinformowanie Stowarzyszenia o planowanej dacie naprawy).

 

Z poważaniem

Łukasz Juszczak
Prezes Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa

Załączniki

załącznik1 załącznik2 załącznik3 załącznik4

 

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Barbara2010-08-02

Codziennie jezdze ul.Lewinskiego i Rejewskiego , niestety sciezki zarastaja coraz wiecej.Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz