Relacja ze spotkania prezydenta Rafała Bruskiego ze środowiskami rowerowymi

27 stycznia przedstawiciele Bydgoszczy Rowerowej uczestniczyli w spotkaniu środowisk rowerowych z Prezydentem Bydgoszczy. Pochwały godne jest zarówno to, że spotkanie zorganizowano z inicjatywy Prezydenta, jak to, że zaproszenie skutecznie skierowano aż do kilkunastu organizacji.

Spotkanie rozpoczął Prezydent, który zgrabnie wyłuszczył istotę problemów rowerzystów w mieście, oraz potwierdził brak społecznego uczestnictwa w procesie planowania i realizacji inwestycji komunikacyjnych. My mówimy o tym od dawna. Wygląda na to, że wreszcie świadomość tego dociera do władz samorządowych. Pojawiła się zatem szansa realnej współpracy urzędu z mieszkańcami w tej sprawie. To na razie tylko możliwość, bo obok prezydenta wciąż siedział Dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, Jan Siuda, główny architekt problemów komunikacyjnych Bydgoszczy - człowiek, z którym współpraca była wyjątkowo trudna i bezowocna. Nie tylko dlatego, że wydaje się impregnowany na rozumienie problematyki rowerowej w mieście, ale po prostu niekompetentny w tej dziedzinie

Rozmowa podczas spotkania była ożywiona i stawiano szereg postulatów. Obok postulatów SBMK - chyba jeszcze „zbyt radykalnych” dla świadomości polskich kierowców - ograniczania, a nawet wyprowadzania ruchu ze śródmiejskich ulic, pojawiały się propozycje realnych działań organizacyjnych. Pozwolą one ewolucyjne i bez wielkich nakładów i rewolucji komunikacyjnych poprawić system komunikacji w Bydgoszczy. M.in. Bydgoszcz Rowerowa przedstawiła postulat uczestnictwa obywatelskiego w procesie strategicznego zarządzania polityką transportową miasta. Ponadto wnioskowaliśmy o uchwalenie "Standardów Technicznych i Wykonawczych infrastruktury rowerowej". Oba postulaty zostały życzliwie przyjęte przez Prezydenta i pojawiły się w oficjalnej relacji ratusza ze spotkania, co traktujemy jako obietnicę realizacji. Ponadto, już podczas spotkania, Prezydent zobowiązał, na nasz wniosek, dyrektora ZDMiKP, do włączenia rowerzystów do przygotowywanego przez zespół Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego "Studium Transportowego dla Miasta Bydgoszczy". Liczymy na to, że ten gest będzie początkiem naszego uczestnictwa w procesie strategicznego zarządzania komunikacją w mieście, co jest jednym z koniecznych warunków tego, aby Bydgoszcz stała się miastem przyjaznym mieszkańcom.

Wartym zauważenia był też gest otworzenia dla rowerzystów jednej z ulic w dwóch kierunkach. Ulicą Ku Młynom, mimo zakazu wjazdu dla samochodów w stronę Starego Miasta można od czwartku legalnie przejechać. Jest to odpowiedź prezydenta na pismo skierowane przez Stowarzyszenie Bydgoska Masa Krytyczna. Oczekujemy na rozpatrzenie złożonego pisma postulującego następne udogodnienia rowerowe w obrębie Starego Miasta Traktujemy ten gest jako zapowiedź nowej polityki komunikacyjnej w mieście - polityki, nomen omen, obywatelskiej. Tej obywatelskości będziemy pilnowali i ją wspomagali. Bydgoszcz Rowerowa jest gotowa do pozytywnej odpowiedzi na otwarcie Prezydenta. O ile jest to rzeczywiste, obywatelskie otwarcie.

Twój komentarz


Maksymalnie 1000 znaków. Znaczniki HTML wyłączone.

Komentarze nie na temat, łamiące zasady netykiety, lub spam zostaną usunięte!

CaptchaText

Wasze komentarze

Azja2011-01-31

Szkoda tylko, że wypowiedź Kolegi z MK była słabo przygotowana merytorycznie i tak dał się zapędzić w kozi róg przez Jaśnie nam Panującego.

Kasia2011-01-31

Eee tam i tak wiemy kto ma racje:)

A jeśli czyta to ktoś kompetentny, mam wniosek o wytyczenie drogi rowerowej wzdłuż szosy koronowskiej czyli trasy 25, na odcinku od zjazdu do Opławca do Czyżkówka (ul. Nad Torem). To tylko kawałek, więc może dałoby się przeforsować- tym bardziej, że Opławiec i Smukała to popularne cele wycieczek bydgoszczan za miasto.

SBMK2011-01-31

Uwaga do sformuowania "Obok postulatów SBMK - chyba jeszcze „zbyt radykalnych” dla świadomości polskich kierowców - ograniczania, a nawet wyprowadzania ruchu ze śródmiejskich ulic ... "

przypominam że NIE były to postulaty tylko przykłady rozwiązań komunikacyjnych o które prosił Prezydent Bruski. Proszę o sprostowanie.

zys472011-02-09

Do -Azji-
Nie wiem czy byłeś na spotkaniu z Panem Prezydentem, ale Twoja uwaga, że Twój kolega Bulanda był kiepsko przygotowany jest słuszna.
Ja na tym spotkaniu byłem i oceniam je bardzo pozytywnie. Jego inicjatywa jest świetna i świadczy o tym, że współpraca ze środowiskiem rowerzystów jest konieczna i powinna przynieść wymierne efekty.
Natomiast Twoje określenie "Jaśnie nam Panującego" jest, delikatnie mówiąc, bardzo niegrzeczne. Pozdrawiam.

Kamil2011-02-10

Jak najbardziej popieram pomysł Kasi. Tam aż się prosi, żeby połączyć ścieżkę rowerową od ul. Nad Torem do Opławieckiej. Smukalskie i opławieckie rejony są naprawdę godne do uprawiania turystyki rowerowej:)

Azja2011-02-11

Owszem byłem na spotkaniu.
No cóż, na razie jest Jaśnie nam Panujący, mam nadzieję, że nie przejdzie na ciemną stronę mocy i okaże się Człowiekiem godnym tego Urzędu. Na razie obok deklaracji współpracy zapowiedział cięcie kosztów na inwestycje w Bydgoszczy, no ale zobaczymy, dajemy szansę, korzystamy z okazji i organizujemy się i póki co mamy nadzieję. Nie chciałbym aby zabrało sił i odwagi Panu Prezydentowi i nie zakończył swych działań na deklaracjach i spotkaniach, które będą medialnymi spektaklami (tak jak np. odśnieżanie płyty Starego Rynku). Ja bardzo ostrożnie podchodzę do Władzy ale jak najbardziej daję szansę.
pozdrawiam
Marcin

kris2011-03-06

Zmiana oznakowania pomiędzy Stryszkiem a Bydgoszczą to zapewne wynik spotkania Prezydenta ze środowiskiem rowerowym w którym uczestniczył Dyrektor ZDMiKP Jan Siuda.

Może ktoś wie, jak można wjechać do Bydgoszczy od strony Inowrocławia?

UncleLion2011-03-08

@Kris: przyznam, że dawno tamtędy nie jechałem. Czy oznaczyli już tą droge jako ekspresówkę?!

kris2011-03-08

Jest zmiana oznakowania, chyba w zeszłym tygodniu miała miejsce. Mam fotkę, ale nie ma jak umieścić.
Zmiana statusu drogi jest dziwnie zbieżna z akcją „obwodnica dla Bydgoszczy”.

Uncle Lion2011-03-09

@Kris: jak możesz to podeślij fotkę na maila stowarzyszenia rower.byd(małpa)gmail.com

zofia2011-03-11

cos sie zmienia?
http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1,35590,9237582,Jan_Siuda_dostal_wypowiedzenie.html

loans2011-09-13

I strictly recommend not to hold back until you get enough money to buy different goods! You can just get the personal loans or small business loan and feel comfortable

Renata2011-09-29

Marzy mi się dobrze przygotowana ścieżka rowerowa wzdłuż Brdy, na długim jej odcinku. Nie musiałabym jechać przez miasto jezdnią,wdychać spalin i ryzykować potrąceniem przez samochód, czy też lawirować pomiędzy pieszymi na chodnikach. Jakoś nie słyszałam o podejmowaniu takiego tematu.

Joanamaria2015-10-11

Bydgoszczak pisze:Kolega Marek ma sporo racji w tym co pisze. Proste porf3wnanie kamera pzojkuae ilość ulotek z Bydgoszczy i ilość ulotek z Torunia powystawianych na stojaku pionowym. Moje pytanie czy osoby ktf3re tak przytakują UM Toruń nie widzą rf3żnicy ilościowej ???? Sorry ale naprawdę musicie popracować nad wzrokiem. Następna rzecz to kwestia przygotowania UM Bydgoszcz ulotek, jak się okazuje UM Bydgoszczy ilość ulotek i zrf3żnicowanie miał uprzednio wcześniej przygotowane (informacja od sprawdzonego źrf3dła) Pytanie więc za 10pkt to gdzie one są ???? Nie będę wysuwał teorii spiskowych ale może UM Torunia wyrzucił je po drodze ???? A z innej beczki, patrząc na to prezesik portu rżnie totalnego idiotę na proste pytania. A pani od medif3w przytakuje jak przystało na osła. I taka mała dywersja na koniec: Co raz większy df3ł kopią nam sąsiedzi, nawet w samym centrum miasta .Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz