Aktualności

Forum Bydgoskich Rowerzystów

Poniżej znajduje się lista aktualności:

II Bydgoski Festiwal "Podróżnicy"

18 maja zaczynamy 3-dniowe święto podróżnicze nad Brdą ! Po raz drugi usłyszymy opowieści z podróży po najróżniejszych zakątkach globu. Oczywiście nie zabraknie także opowieści z podróży rowerowych:

18 maja Dominik Szmajda zaprezentuje film ‘Po prostu Czad’- śladami Kazimierza Nowaka na rowerze, a Ania i Robert Maciąg opowiedzą o podróży Jedwabnym Szlakiem.

20 maja Norbert Skrzyński opowie o etapie algierskim sztafety Kazimierza Nowaka, Adam Wiśniewski przedstawi slajdowisko „Kiwi, diabeł i czerwony kangur, czyli rowerami po antypodach”

II Festiwal Podróżnicy to aż 20 różnych prelekcji! Pełny program imprezy znajduje się na stronie: http://podroznicy.byd.pl/program-festiwalu-podroznicy/

Ważna wiadomość dla miłośników rowerów: przy Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej znajduje się zadaszony parking rowerowy. Można przybyć na rowerach:)

 

więcej >>


600 osób i petycja w sprawie Gdańskiej na Rajdzie w Ramach Dnia Bez Samochodu

EDBS 2011Podobnie jak w poprzednich latach tak i w tym dopisała frekwencja na przejeździe rowerowym z okazji Europejskiego Dnia Bez Samochodu, który odbył się 24 września. Około 600 osób przejechało głównymi ulicami Bydgoszczy, pokazując potencjał tkwiący w transporcie rowerowym. W samym przejeździe wziął udział także prezydent Bydgoszczy p. Rafał Bruski, który obiecał, że każdego roku powstanie kilka kilometrów dróg rowerowych (nie wiemy czy odbierać to z nadzieją czy z niepokojem).

Korzystając z okazji, Społeczny Zespół doradców ds. komunikacji rowerowej wręczył na ręcę Prezydenta, oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. komunikacji rowerowej petycję w sprawie utworzenia kontrapasa na ul Gdańskiej. Przedstawiamy jej treść:

 

Dotyczy: utworzenia kontrapasa na ul. Gdańskiej.

Ulica Gdańska jest jednym z ważniejszych traktów w mieście. Szeroka oferta handlowa, wiele biur, bliskość instytucji kultury czy wreszcie jej lokalizacja łącząca centrum miasta z terenami LPKiW generują duże potoki przemieszczających się po niej mieszkańców.....

więcej >>


Raport na temat bezpieczeństwa rowerzystów na bydgoskich drogach

Społeczny Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bydgoszczy ds komunikacji rowerowej opublikował raport pt. "Zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów w Bydgoszczy w latach 2007-2010" (pobierz). Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem i podjęcia szerokiej dyskusji na temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.

Jak pisze Pełnomocnik na swojej stronie Facebook:

"Raport (...) opracowany został w celu podjęcia rzeczowej i merytorycznej dyskusji na temat bezpieczeństwa poruszania się rowerem po mieście. Chcemy pokazać rzeczywiste, a nie domniemane przyczyny zdarzeń drogowych.  Przedstawiany często obraz rowerzysty - pijanego, nie znającego przepisów, bez oświetlenia - jest krzywdzącym stereotypem, który skierowuje dyskusję o bezpieczeństwie rowerzystów w stronę marginalnych przyczyn zdarzeń.(...)

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do komentowania i wspólnej pracy nad naszym bezpieczeństwem na drogach."

Raport j...

więcej >>


24 września: Dzień Bez Samochodu! Wyjedź z nami na główne ulice, promuj rowerj i wygrywaj nagrody!

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich chętnych na rajd rowerowy w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu pod hasłem „Wybierz wygodną alternatywę!”.


W sobotę 24 września o godzinie 12.00 spotykamy się na Wyspie Młyńskiej by przejechać głównymi ulicami Bydgoszczy (mapka). Tradycyjnie chcemy przypominać, że rower to nie tylko sposób na spędzanie zdrowo wolnego czasu, ale to przede wszystkim sposób na wygodną i tanią alternatywę dla transportu samochodowego.

Program przejazdu:
· 10:00-12:00 zbiórka i rejestracja uczestników na Wyspie Młyńskiej
· 12:05 start rajdu głównymi ulicami Bydgoszczy
· 13:10 przyjazd na Wyspę Młyńską
· 13.30 losowanie nagród, wyróżnienie dla najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu.

Na uczestników czeka wiele nagród w postaci bonów pieniężnych a także szereg innych atrakcji m.in.:....

więcej >>


Pomóż nam zinwentaryzować parkingi rowerowe - zaproszenie 19 września

Inwentaryzujemy parkingi rowerowe19 września (poniedziałek) o godzinie 19:00 zapraszamy na spotkanie dotyczące inwentaryzacji parkingów rowerowych w Bydgoszczy.


Zgodnie z zapowiedzią, oprócz samych konsultacji społecznych opracowania przygotowanego przez Pełnomocnika Prezydenta ds. komunikacji rowerowej (link), przeprowadzane w Bydgoszczy będą akcje mające na celu dokładną diagnozę sytuacji parkingowej w mieście, oraz edukację dotyczącą bezpiecznego parkowania. Jednym z ważniejszych działań które chcemy podjąć jest inwentaryzacja parkingów rowerowych i uzupełnienie danych na Bydgoskiej Mapie Rowerowej.

Program spotkania :

 • Wprowadzenie dotyczące parkingów rowerowych
 • Przedstawienie sposobu zbierania danych
 • Przydział obszarów miasta dla poszczególnych wolontariuszy
 • Rozdanie niezbędnych materiałów (mapki, formularze pomocnicze)


Dlaczego warto się włączyć w działanie? Pomożesz w:

 • zinwentaryzowaniu.....
więcej >>


Zapraszamy do konsultacji społecznych opracowania "Parkingi Rowerowe..."

pobierzPełnomocnik Prezydenta do Spraw Komunikacji Rowerowej w Bydgoszczy zaprasza wszystkich użytkowników bydgoskich dróg, nie tylko dróg rowerowych, do wspólnej rozmowy nad opracowaniem dotyczącym jednego z ważniejszych elementów infrastruktury rowerowej w mieście - parkingów rowerowych.

DLACZEGO PARKINGI ROWEROWE SĄ WAŻNE?

Oprócz dróg i ścieżek rowerowych, parkingi składają się na szkielet systemu transportu rowerowego w mieście.
Przygotowaliśmy projekt opracowania, które, jeśli dopracujemy je wspólnymi siłami wszystkich użytkowników dróg, pozwoli skutecznie poszukiwać środków na realizację tego ważnego elementu infrastruktury rowerowej. Dzięki systemowej pracy nad parkingami, faktycznie rozpoczynamy systemowe wsparcie dla dróg rowerowych, bowiem dopiero zbudowanie szkieletu pozwoli na wypełnianie go nowoczesną treścią o ładnej estetyce i funkcjonalności.


JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W KONSULTACJACH?


Patrząc na dotychczasowe doświadczenia konsultacyjne, podjęliśmy decyzję, aby konsultacje odbyły się w zupełnie nowej formie. Nie chcemy kopiować rozwiązań, które gromadziły kilka osób na kilku spotkaniach. Proponowana przez nas formuła konsultacji będzie obejmowała kilkadziesiąt dni różnorodnych debat, spotkań tematycznych i edukacyjnych oraz innych form zdobywania WSPÓLNEJ wiedzy na temat parkingów rowerowych i samego parkowania rowerów. Już niebawem przedstawimy kalendarz wydarzeń, tymczasem wszystkim zainteresowanym udostępniamy opracowanie w formie elektronicznej - PDF.


CO UZYSKAMY DZIĘKI SZEROKIEMU UDZIAŁOWI W KONSULTACJACH?


Im więcej osób weźmie udział w dopracowaniu dokumentu, tym większa siłę argumentacyjną będzie on miał. A im większą będzie miał siłę, tym łatwiej będzie negocjować z włodarzami kwestie wykonawcze poszczególnych rozwiązań w mieście.
Równie ważnym aspektem udziału w konsultacjach jest edukacja. Wszyscy użytkownicy dowiedzą się jak parkować rower, żeby zminimalizować ryzyko kradzieży, nie zniszczyć roweru swojego, bądź czyjegoś.
Musimy również pamiętać, że szeroki udział w tych konsultacjach daje również duży i ważny przyczynek do starań o systematyczne zwiększanie budżetu na infrastrukturę rowerową. Musimy bowiem pamiętać, że troska o prawa rowerzystów jest dowodem nowoczesności miasta.

JESZCZE RAZ ZAPRASZAMY DO WSPÓLNYCH KONSULTACJI. JUŻ DZIŚ MOŻNA ŚCIĄGNĄĆ PROJEKT OPRACOWANIA (kliknij aby pobrać) I NAPISAĆ SWOJE UWAGI NA ADRES......
 

więcej >>


Warsztaty projektowania dobrej infrastruktury rowerowej - we wrześniu w Bydgoszczy!

Mamy przyjemność poinformować, że wspólnie z Wrocławska Inicjatywą Rowerową organizujemy w Bydgoszczy warsztaty projektowania infrastruktury rowerowej kierowane głównie do urzędników i projektantów. Poniżej przedstawiamy treść zaproszenia skierowanego do potencjalnych zainteresowanych:

 

Mając na uwadze potrzebę podnoszenia jakości infrastruktury rowerowej, a także wiedzy na temat efektywnego przeznaczania środków publicznych na inwestycje drogowe,

Stowarzyszenie Wrocławska Inicjatywa Rowerowa oraz Bydgoszcz Rowerowa zapraszają na warsztaty pt.

Zasady tworzenia dobrej infrastruktury rowerowej w mieście

Warsztaty poprowadzone zostaną przez specjalistów w dziedzinie projektowania infrastruktury rowerowej. Zorientowane są na przekazanie umiejętności praktycznych projektowania infrastruktury rowerowej i przeznaczone są dla projektantów, pracowników zarządów dróg i wydziałów drogowych, planistów oraz urbanistów.

Czas i miejsce:
6 września, wtorek, godz. 10:00-16:00
Bydgoszcz, Wyższa Szkoła Gospodarki, ul. Garbary 2


Program:
10:00-12:00 – Zasady tworzenia dobrej infrastruktury rowerowej w mieście (prezentacje)
12:00-12:30 – Przerwa na kawę
12:30-16:00 – Warsztat praktyczny w grupach (praca nad studium przypadku)

Prowadzenie:
Daniel Chojnacki (Oficer Rowerowy miasta Wrocław)
Aleksander Buczyński (Zespół ds. Ścieżek Rowerowych Departament Studiów GDDKiA)
Łukasz Juszczak (Społeczny Pełnomocnik Prezydenta Miasta Bydgoszczy ds. komunikacji rowerowej)

Kontakt:

....

więcej >>


Uniewinniony!
Grzegorz KaczmarekDzisiaj sąd rejonowy uniewinnił członka założyciela naszego Stowarzyszenia - Grzegorza Kaczmarka. Wyrażamy ogromną radość z tego powodu. A jednocześnie ogromny smutek, że "czyn" Grzegorza stał się podstawą oskarżenia.

W grudniu 2010 roku, Grzegorz, wraz z grupą mieszkańców ulicy Cieszkowskiego, zorganizowali happening uliczny, podczas którego, między innymi, w ramach protestu przeciwko zbyt dużemu ruchowi samochodowemu, w tym autobusowemu, na tej ulicy, kilkunastokrotnie przeszli dużą grupą, zgodnie z prawem, przez przejście dla pieszych, czym wywołali krótkotrwałe zatamowanie ruchu. Na miejscu pojawiła się policja i "przejęła" kontrolę nad sytuacją, gdyż zdaniem mundurowych, wymknęła się ona spod kontroli organizatorów happeningu. Fakt ten stał się podstawą oskarżenia.

Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa oświadcza, że w żadnym momencie nie....
więcej >>


"Vélorution - wielka rowerolucja francuska" 05.07.2011

"Vélorution - plakatStowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa ma przyjemność zaprosić na konferencje i spotkanie z cyklu “Vélorution: Wielka Rowerowa Rewolucja Francuska” poświęcone francuskiej polityce rowerowej. Odbędą się one dnia 5 lipca 2011:

 • godzina 10:00 konferencja w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego w Bydgoszczy (ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia prosimy kierować drogą mailową rower@um.bydgoszcz.pl)

Mając na uwadze, że wielu z pośród potencjalnych zainteresowanych spotkaniem nie będzie mogła przybyć w godzinach przedpołudniowych organizujemy także drugie spotkanie:

 • godzina 18:30 w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy

Na spotkaniu w APK poruszane będą podobne tematy jak w Urzędzie Miasta z większym nastawieniem na przestawienie udziału społecznego w kształtowaniu polityki rowerowej miast francuskich.Wiodące tematy obu spotkań to....

więcej >>


Nowe Prawo - Rowerzysta z Prawej!

Nowe Prawo - Rowerzysta z PrawejOd dziś (21.05.2011) obowiązuje nowelizacja Prawa o Ruchu Drogowym, która wprowadza bardzo ważne zmiany z punktu widzenia rowerzystów (a co za tym idzie także kierowców samochodów). Co się zmieniło?

 • jednoznaczne określeno kto ma pierwszeństwo na przejazdach rowerowych. Teraz skręcając samochodem w drogę podporządkowaną kierowca będzie musiał ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu wzdłuż drogi z pierwszeństwem.
 • rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące samochody z prawej strony;
 • bezpośrednio przed jak i na skrzyżowaniu rowerzysta może jechać środkiem pasa;
 • dozwolona jest jazda parami o ile nie utrudnia ona ruchu innym pojazdom;
 • w przypadku złej pogody można jechać rowerem po chodniku;
 • legalny jest przewóz dzieci w przyczepkach rowerowych;
 • obowiązuje nowa definicja roweru i wózka rowerowego;
 • obowiązuje nowa definicja drogi rowerowej: dopuszcza korzystanie z dróg rowerowych przez rowery wielośladowe;
 • wprowadzona została definicja pasa rowerowego i śluzy rowerowej.

Powiadom o zmianach innych! Ustaw

więcej >>


I Bydgoski Festiwal "Podróżnicy"

W dniach 13 i 14 maja na terenie Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki odbędzie się I Bydgoski Festiwal „Podróżnicy”. Wstęp na imprezę jest bezpłatny! Podczas festiwalu nie zabraknie także akcentów rowerowych!

Podczas imprezy ciekawi świata ludzie zaprezentują 30 relacji podróżniczych z całego świata ilustrowanych zdjęciami. Oprócz tego: kilka fotograficznych wystaw i degustacja potraw z regionów, o których opowiadać będą podróżnicy. Do tego prezentacja sprzętu i publikacji turystycznych.

W programie m.in.:

 • Ania Grebieniow- Rowerem przez Saharę Libijską (Afryka Nowaka – 2009) i co z tego wynikło (Libia – styczeń 2010)
 • Łukasz Deręgowski i Małgorzata Żubka- Rowerem przez Turcję, Iran, Emiraty, Oman, Północne Indie i Nepal!
 • Film rowerowy Ani i Robba Maciąg Jedwabnym Szlakiem

Więcej informacji: www.podroznicy.byd.pl

więcej >>


Warsztaty poświęcone standardom technicznym dróg rowerowych - zapowiedź

Już jutro tj. 5 kwietnia 2011 roku w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy odbędą się warsztaty poświęcone standardom technicznym ścieżek (dróg) rowerowych. Warsztaty organizowane są przez Zespół ds. Ścieżek (Dróg) Rowerowych Departamentu Studiów GDDKIA przy współudziale oddziału GDDKiA w Bydgoszczy.


Skierowane są one do wszystkich, którzy zajmują się problematyką infrastruktury rowerowej. Godnym uwagi jest zarówno fakt iż organizatorem jest GDDKiA jak również to, że osoby które będą prowadzić szkolenie to jedni z najlepszych specjalistów z tej dziedziny w Polsce: dr Tadeusz Kopta, Marcin Hyła oraz Aleksander Buczyński.


Z ramienia organizacji pozarządowych.....
 

więcej >>


Sejm przegłosował zmiany PORD!

sejm.gov.plNa tą wiadomość czekaliśmy od dawna. Dziś (25.02.2011) w sejmie odbyło się głosowanie nad zmianą przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym dotyczących rowerzystów. Niektórzy na pewno pamiętają że w 2009 roku zbieraliśmy w całej Polsce podpisy poparcia by przyśpieszyć proces zmian zaproponowanych przez sieć organizacji rowerowych Miasta Dla Rowerów. Po tak długim czasie doczekaliśmy się głosowania na którym:

Głosowało – 415  Za – 278  Przeciw – 0  Wstrzymało się – 137  Nie głosowało – 45.!

Zmiany te dotyczą m.in: uregulowania niezgodności PORD z Konwencją Wiedeńską w spraiwe pierwszeństwa rowerzysty na przejazdach rowerowych, dopuszczenia wyprzedzania aut z prawej strony, zezwoleniu przewozu dzieci w przyczepkach rowerowych.
Nowelizacja wprowadza definiuje śluzy i pasy rowerowe dając zielone światło do wdrażania nowych rozwiązań bezpiecznej infrastruktury dla rowerzystów

 

więcej >>


Relacja z debaty "Rowery dla Bydgoszcz...."

debata15 lutego odbyła się bardzo owocna debata „Rowery dla Bydgoszczy: Obywatelska Polityka Komunikacyjna Miasta”. Wszystkim przybyłym, a było to kilkadziesiąt osób, bardzo dziękujemy za podjęcie dialogu, który pozwolił wyłonić skład Społecznego Zespołu Ekspertów (SZE)ds. rowerowych, oraz  ustalić  wstępny zakres kompetencji pełnomocnika rowerowego, który ma zostać powołany. Podziękowania należą się także (a może w szczególności) dyrektorowi BWA, Wacławowi Kuczmie, za udostępnienie jednej z sal Galerii na to spotkanie. Mury BWA dały natchnienie do twórczej dyskusji. Zachęcamy do przeczytania szerszej relacji z debaty na stronie " Obywatelska Bydgoszcz". Tam też znajdziecie Państwo pełny skład SZE

więcej >>


15 luty: debata "Rowery dla Miasta: Obywatelska Polityka Komunikacyjna Miasta"

Rowery dla MiastaJuż 15 lutego, o godzinie 18:00, w BWA przy ulicy Gdańskiej 20, środowiska rowerowe zapraszają wszystkich mieszkańców do publicznego, otwartego debatowania o polityce komunikacyjnej miasta. Chcemy wspólnie ustalać zasady współpracy i wybierać Rowerową Radę Konsultacyjną.

 

Środowiska rowerowe w Bydgoszczy od dawna dobijały się do drzwi ratusza z propozycją współpracy. Wreszcie zostały wysłuchane, a Prezydent Bydgoszczy ogłosił, że chce współpracować i chce udziału mieszkańców w zarządzaniu miastem.

Żeby nie zmarnować dobrego czasu i okazji, zapraszamy do debaty o tym, jak ta współpraca powinna wyglądać, aby zadowalała obie strony i przyczyniła się do rozwoju miasta przyjaznego mieszkańcom.

 

więcej >>


Spotkanie prezydenta miasta Rafała Bruskiego z rowerzystami

foto. Oficjalny Serwis BydgoszczyDnia 27 stycznia 2010 w Ratuszu odbyło się spotkanie zorganizowane przez prezydenta miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego na które zostali zaproszeni przedstawiciele 12 organizacji rowerowych z Bydgoszczy oraz okolic.

Spotkanie bardzo ważne dla rowerzystów: oprócz deklaracji które padły z ust prezydenta, odsłonięta została także tabliczka T-22 (nie dotyczy rowerów) na jednokierunkowej ulicy Ku Młynom. Zachęcamy do przeczytania relacji Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa: Relacja ze spotkania prezydenta Rafała Bruskiego ze środowiskami rowerowymi

więcej >>


Spotkanie opłatkowe bydgoskich rowerzystów

Już tylko kilka dni dzieli nas od uroczystej wieczerzy wigilijnej, kiedy zasiądziemy z rodzinami przy stole nakrytym białym obrusem i rozpoczniemy świętowanie Bożego Narodzenia. Tradycją już się stało, że jeszcze przed 24 grudnia spotykamy się z naszymi kolegami i współpracownikami, by móc podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

Środowisko rowerzystów w Bydgoszczy jest już na tyle zintegrowane, że i my postanowiliśmy zorganizować spotkanie opłatkowe amatorów dwóch kółek. Zapraszamy więc wszystkich w najbliższy czwartek, 23 grudnia o godzinie 18 na Stary Rynek, będzie to doskonała okazja do złożenia sobie świątecznych życzeń i powrotu do domu z rowerowym pozdrowieniem. Niech przyjadą wszyscy, którzy czują się rowerzystami (nawet jeśli zimą nie jeżdżą na jednośladach). A tych, którzy przyjadą na rowerach zachęcamy do przystrojenia swoich jednośladów w świąteczne akcenty:)

 

więcej >>


O Kazimierzu Nowaku w bibliotekach i księgranii Kolorowa

Foto: Marcin JuszczakNadchodzący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie dla miłośników podróży (nie tylko rowerowych). Do Bydgoszczy wraz z serią spotkań o Kazimierzu Nowaku, niezwykłym podróżniku, który w latach 1931 – 1936 przebył Czarny Ląd z północy na południe, oraz z powrotem przybędzie Łukasz Wierzbicki.

Łukasz Wierzbicki podjął się trudu zebrania relacji z podróży Kazimierza Nowaka, które opublikował w książkach: "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", oraz książce dla dzieci "Afryka Kazika". Obie naprawdę godne polecenia!

12 października:

 • spotkanie dla dzieci: godzina 11:00 w Filii  nr 17 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Pielęgniarska 17);
 • spotkanie dla dorosłych: godzina 17:00 w Filii  nr 21 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. M. Skłodowskiej - Curie 33a)

13 października:

 • spotkanie dla dzieci: godzina 17:00, księgarnia Kolorowa, ul Batorego 4, wstęp 10zł (link)
 • spotkanie dla dorosłych: godzina 19:00, księgarnia Kolorowa, ul Batorego 4, wstęp 10zł (link)
więcej >>


16 września: przewóz roweru komunikacją miejską legalny

16 września weszły w życie uchwały Rady Miasta Bydgoszczy określające mi.n. nowe zasady przewozu bagażu komunikacją miejską. Od dziś można przewozić rower w autobusach i tramwajach jak normalny bagaż. Oznacza to, że wystarczy skasować bilet ulgowy.


Zmiana regulaminu nastąpiła po wystosowaniu przez Bydgoską Masę Krytyczną w maju br. petycji (link) do ZDMiKP w której m.in. zwracano uwagę na potrzebę zmiany regulaminu przewozu osób i bagażu w pojazdach komunikacji miejskiej. Szczególnie w sytuacjach trudnych do przewidzenia takich jak załamanie pogody, czy awaria roweru możliwość przewozu rowerów jest bardzo przydatna....

więcej >>


16 - 22 września: "Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu"

EDBS 2010Już kolejny rok z rzędu w dniach 16-22 września odbędzie się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Tegoroczne hasło przewodnie brzmi „Mądry transport – lepsze życie”. W całej Europie organizowane są w tym czasie spotkania, happeningi, przejazdy i inne wydarzenia promujące ograniczenie korzystania z samochodu na rzecz innych form przemieszczania się po mieście, w szczególności komunikacji publicznej, rowerów, czy też poruszania się pieszo.

W Bydgoszczy 19 września będziemy obchodzili Europejski Dzień Bez Samochodu. Jak co roku organizowany jest przejazd z płyty Starego Rynku do LPKiW „Myślęcinek”. Mamy nadzieje, że w tym roku będzie nas więcej niż w ubiegłym, kiedy to peleton blisko 800 rowerzystów i rowerzystek przejechał przez Bydgoszcz. . Szczegóły na plakacie oraz na stronie organizatora <link>

więcej >>


"Wnioskuj o stojak" - pierwsze stojaki postawione...!

Z przyjemnością informujemy, że pierwsze stojaki zakupione przez miasto w ramach akcji "Wnioskuj o stojak" zostały zamontowane dziś (tj. piątek 27.08.2010) przy ul. Gdańskiej na wysokości salonu Empik. Oto one: stojaki typu Sheffield pozwalające przypiąc zarówno koło jak i ramę, oraz oprzeć swobodnie rower:

nowe stojaki na ul. Gdańskiej

źle zakotwiczony stojak

Niestety już widać, że zostały za słabo zakotwiczone (chwieją się). Ale mamy nadzieje, że ta usterka zostanie szybko usunięta. Już teraz zachęcamy władze miasta do wygospodarowania kolejnej puli pieniędzy na stojaki, których ilość jest zdecydowanie niewystarczająca. Zachęcamy także firmy...

więcej >>


Stojaki coraz bliżej....

stojaki ukształtneKontynuując pozytywne wieści: mamy przyjemność poinformować, że po długich zmaganiach o to by miasto Bydgoszcz zainwestowało w nowe stojaki rowerowe, znane są lokalizacje 35 stojaków zakupionych w ramach akcji „Wnioskuj o stojak”. Pełna lista lokalizacji wraz z mapką znajduje się na stronie ZDMiKP link>> . Jak podaje Gazeta Pomorska: pierwsze stojaki mają zostać zainstalowane już w piątek na ul. Gdańskiej.

Problem stojaków  sygnalizowaliśmy osobom reprezentującym odpowiedzialne za infrastrukturę rowerową urzędy miasta m.in....

więcej >>


NoRowergia 2010 zakończona! Gratulujemy Krzysztofowi!

Niedawno informowaliśmy o wyprawie rowerowej Pawła i Magdy po Madagaskarze. Teraz mamy przyjemność poinformować że samotna wyprawa Krzysztofa Polaka na Nordkapp zakończyła się sukcesem! Kto jeszcze nie słyszał o wyprawie zachęcamy do wizyty na stronie www.norowergia.pl gdzie znaleźć można relację oraz zdjęcia z podróży.

Oprócz satysfakcji ze zdobycia celu, za każdy przejechany kilometr, partnerzy projektu przekażą środki finansowe na rzecz Fundacji Radia ZET zbierającej na wakacje dla dzieci z rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
Jednocześnie pozwalamy sobie przypomnieć, że Krzysztof......

więcej >>


Bydgoska Mapa Rowerowa - www.mapa.bbc.bydgoszcz.pl

Mamy przyjemność poinformować, że Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa działające m.in. na rzecz poprawy jakości infrastruktury, oraz promocji roweru jako środka transportu, turystyki i sportu uruchomiło kolejny projekt. Tym razem jest to interaktywna Bydgoska Mapa Rowerowa na której zamieszczane będą zarówno istniejące drogi rowerowe, lokalizacje stojaków rowerowych, przeszkody na drogach itp.


Zawartość mapy będzie systematycznie uaktualniana, a dzięki przygotowanemu formularzowi znajdującemu się na stronie, każdy rowerzysta będzie mógł ją współtworzyć dodając kolejne punkty na mapie. Dzięki możliwości dodawania zdjęć otrzymamy nie tylko obraz ilości, ale także jakości infrastruktury rowerowej w mieście.


Zapraszamy wszystkich do współtworzenia Bydgoskiej Mapy Rowerowej: www.mapa.bbc.bydgoszcz.pl

więcej >>


Rowerem po Madagaskarze...rowerem po Azji...rowerem po Afryce...
źródło: http://lemuryibaobaby.bloog.pl/kat,0,m,4,r,2010,index.htmlKilka dni temu dostaliśmy wiadomość z Madagaskaru od Pawła Opaski, że razem z Magdą są w podróży. Bydgoszczanie którzy odbyli podróż dookoła świata teraz poznają Madagaskar… oczywiście na rowerach. Zapraszają nas na swojego bloga „Lemury i baobaby - Rowerami przez Madagaskar”. Bydgoszcz Rowerowa życzy Wam Pawle i Magdo pięknych przygód!

A jak już o podróżach, to miło także poinformować, że Robert i Ania Maciąg, których w zeszłym roku gościliśmy na spotkaniu z cyklu „Włóczykije, Sportowcy, Globtroterzy” także są w podróży. Zachęcamy do śledzenia ich strony o wyprawie „Jedwabnym Szlakiem”

Uchylając rąbek tajemnicy: jeszcze w lipcu bydgoszczanka dołączy do sztafety Afryki Nowaka! O samym Kazimierzu Nowaku w Bydgoszczy opowiadał nam Łukasz Wierzbicki. O sztafecie, która podąża szlakiem tego wielkiego podróżnika można przeczytać na stronie „Afryka Nowaka”
 
więcej >>


Zaproszenie: 21.06.2010 debata "Stary Rynek bez samochodów"
Jeśli miasto chce stwarzać warunki dogodne dla rowerzystów i zachęcać do transportu rowerowego powinno zacząć od strefy centrum miasta. Pracowania Kultury Współczesnej zaprasza do debaty na temat ścisłego centrum miasta jakim jest Stary Rynek i okoliczne ulice. "Stary Rynek bez samochodów" - 21.06.2010. godz. 19:00, klub ElJazz.

Szczegóły na stronie Pracowni Kultury Współczesnej link
 
więcej >>


Spotkanie Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa

logo SBRSerdecznie zapraszamy członków Stowarzyszenia oraz sympatyków na spotkanie Bydgoszczy Rowerowej. Będzie to okazja do integracji, podsumowania sytuacji rowerowej w Bydgoszczy z ostatnich miesięcy, jak i ustalenie działań na następne półrocze. Spotkanie odbędzie się:

Data: 16.06.2010
Godz: 19:00
Miejsce: Radio PiK, ul. Gdańska 48/50

Prosimy o potwierdzenie obecności na Facebook lub maillowo na rower.byd@gmail.com

więcej >>


Akcja "Wnioskuj o stojak" przedłużona do końca czerwca!

www.zdmikp.bydgoszcz.plNa stronie ZDMiKP pojawił się komunikat o przedłużeniu akcji "Wnioskuj o stojak" do końca czerwca. Namawiamy wszystkich do wysłania swoich propozycji. Pokażmy, że przestrzeń miejska nie jest nam obojętna i chcemy brać udział w jej kształtowaniu.

Pełna treść komunikatu i formularz na którym można składać propozycje znajduje się na stronie ZDMiKP: link

więcej >>


Konsultacje spoleczne ul. Dworcowa - wnioski rzetelnie rozpatrzone?

Na stronie ZDMiKP wraz z podsumowanie akcji "Wnioskuj o stojak" pojawił się raport z konsultacji społecznych dotyczących ulicy Dworcowej. Po jego przeczytaniu postanowiliśmy zainterweniować, gdyż wzbudza on wiele kontrowersji. Dlaczego? Między innymi z powodu:

 • błędnej interpretacji pisma które wystosowaliśmy w ramach konsultacji
 • wyboru chyba najbardziej kolizyjnego wariantu dla rowerzystów a co za tym idzie także dla pieszych
 • zarzucaniu niekompetencji stowarzyszeniu podczas gdy wytknięty nam wariant jako niezgodny z prawem jest propozycją twórcy projektu nie naszą

Zachęcamy do poświęcenia chwili czasu i przeczytaniu pisma wystosowanego do Urzędu Miasta i ZDMiKP: link

 

więcej >>


Akcja "Wnioskuj o stojak" zakończona...sukcesem?

Jak podaje ZDMiKP na swojej stronie internetowej 31.05.2010 minął termin składania wniosków w akcji "Wnioskuj o stojak".

www.zdmikp.bydgoszcz.pl"Do Zarządu wpłynęło 19 wniosków – zdecydowana większość pochodzi od osób prywatnych. Wpłynęły też wnioski od bydgoskich szkół i firm. Za wszystkie serdecznie dziękujemy. W tej chwili wnioski są sprawdzone pod względem możliwości ich realizacji. Przypomnijmy, że zamówienie stojaka nie stanowiło gwarancji postawienia go we wskazanym miejscu. Lokalizacja musi spełniać uwarunkowania techniczne i prawne. Stojaki będą montowane w pasach drogowych oraz na terenach należących do Gminy Bydgoszcz. Akcja nie dotyczyła montażu stojaków na terenach prywatnych. Stojaki będą miały kształt odwróconej litery U i będą oznakowane znakiem P z symbolem roweru." (www.zdmikp.bydgoszcz.pl)

A oto jak podsumowuje akcję ZDMiKP, oraz przedstawiciel Bydgoszczy Rowerowej w Polskim Radiu PiK: link

więcej >>


"Równość praw architektonicznych" - debata z rowerem w tle

debata "Równość szans architektonicznych"Nie zawsze rower w debacie musi być na pierwszym miejscu. 24 maja zapraszamy na debatę na temat dostępności(?) przestrzeni miejskiej dla osób niepełnosprawnych. W czasie debaty poruszymy także temat tego jak powinna być tworzona infrastruktura rowerowa by NIE była przeszkodą dla niepełnosprawnych.

Pracownia Kultury Współczesnej, Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa
oraz Klub Artystyczny Eljazz
zapraszają na debatę:


„Równość praw architektonicznych” - o (nie)dostępie osób z niepełnosprawnością do m.in. urzędów i instytucji kultury

DATA: 24 MAJA (PONIEDZIAŁEK)
GODZINA: 19
ELJAZZ, UL. KRĘTA 3........

więcej >>


1000 rowerzystek i rowerzystów przejechało ulicami miasta!

źródło www.galeria.wsg.byd.plJuż oficjalnie wiemy: 1000 rowerzystek i rowerzystów przejechało ulicami Bydgoszczy podczas Bydgoskiego Festiwalu Rowerowego połączonego z akcją Cała Bydgoszcz na rowery. To niewątpliwie duży sukces a zarazem znak dla Władz Bydgoszczy, że jest dla kogo tworzyć infrastrukturę opartą na Najlepszej Praktyce.

A oto kolejne ważne liczby związane z Bydgoskim Festiwalem Rowerowym: blisko 500 podpisów pod petycją do władz Bydgoszczy i ponad 250 zebranych ankiet, których wyniki opublikujemy w najbliższym czasie. Podpisy pod petycją będzie można jeszcze składać w redakcji Gazety Wyborczej i na najbliższych wydarzeniach rowerowych w Bydgoszczy (np. Masie Krytycznej, która odbędzie się 30 kwietnia). Szersza refleksja dotycząca Festiwalu znajduje się na Blogu Bydgoskich Cyklistów (link). A zdjęcia można obejrzeć m.in. na stronie galerii WSG: link

więcej >>


"Bydgoski Festiwal Rowerowy" połączony z akcją "Cała Bydgoszcz na rowery!"

Mamy przyjemność zaprosić na prawdziwe święto bydgoskich Rowerzystów!

Bydgoski Festiwal Rowerowy

 Bydgoski Festiwal Rowerowy to m.in.:
- przejazd bydgoskich rowerzystów przez miasto w ramach imprezy "Cała Bydgoszcz na rowery" organizowanej przez bydgoskie grupy rowerowe i Gazete Wyborczą;
- zawody na rampie BMX
- zawody MTB
- pokazy grupy showbike.pl
- i wiele innych

W Bydgoskim Festiwalu Rowerowym pula nagród przekroczyła 10 tyś złotych.

Podczas zawodów zwycięscy w poszczególnych kategoriach otrzymają bony wartościowe na sumę, ponad 4 tyś zł.

Pamiętajcie zaczynamy na ul. Mostowej przejazdem przez miasto. Zapisy od 9.00 uczestników rajdu, wyruszamy o 12.10 i jedziemy do Myślęcinka

Więcej informacji: www.mtb.wsg.byd.pl

więcej >>


"Cała Bydgoszcz na rowery" - PRZEJAZD ODWOŁANY

W związku z żałobą narodową akcja "Cała Bydgoszcz na rowery" zaplanowana na najbliższą niedziele 18 kwietnia została odwołana. Przejazd odbędzie się 25 kwietnia w ramach Bydgoskiego Festiwalu Rowerowego. Szczegóły wkrótce.

więcej >>


14.04.2010 Spotkanie otwarte Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa

Uprzejmie informujemy, że spotkanie Stowarzyszenia i osób chcących włączyć się do działań pro rowerowych w mieście odbędzie się 14 kwietnia o godzinie 19:00 w klubie Eljazz ul. Kręta 3.
Z powodu żałoby narodowej spotkanie będzie ograniczone do najważniejszych tematów organizacyjnych związanych z działaniami Stowarzyszenia w najbliższym czasie.

Proponowane tematy:.....

więcej >>


Blog Bydgoskich Cyklistów - www.bbc.bydgoszcz.pl

www.bbc.bydgoszcz.pl

Powstał blog zajmujący się ogólnie pojętą kulturą rowerową w Bydgoszczy. Chcemy, aby  miał otwartą na współpracę, elastyczną formę. Do współpracy zapraszamy wszystkich, którym życie rowerowe w naszym mieście leży na sercu – zakładamy więc udział w redagowaniu bloga przez licznych autorów. Jest on mocno związany jest z kontem Bydgoszczy Rowerowej na Facebooku. Warto przy tym zaznaczyć, że nasz profil  przez dwa tygodnie zebrał aż dwustupięćdziesięciu "fanów"!......

więcej >>


Wnioskuj o stojak!

ZDMIKPNa stronie ZDMiKP pojawiła się informacja o organizowanej przez Urząd Miasta i Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy akcji "Wnioskuj o stojak". Cieszy fakt, że pismo, które wystosowaliśmy w styczniu (link), na które dostaliśmy niezbyt optymistyczną odpowiedź (link) jednak przynosi owoce. Na dzień dzisiejszy jeszcze nie wiadomo ile stojaków zostanie postawionych, jednak zachęcamy do wysyłania swoich propozycji. Formularz i adres kontaktowy znajduje się na stronie www.zdmikp.bydgoszcz.pl

więcej >>


Czas przywitać wiosnę!

Kalendarzowa wiosna tuż tuż. Widać to chociażby w kalendarium wydarzeń rowerowych w naszym mieście i okolicach miasta. W najbliższch dniach czeka nas kilka ciekawych wydarzeń:

 • w sobotę 20.03.2010 BKTR Gryf rozpoczyna sezon rowerowy. Trasa będzie wiodła na ognisko do Głęboczka: ok. 40 km. Prowadzi: Adam Giro-Syryński. Więcej szczegółów: link
 • w niedziele 21.03.2010 rusza cykl KujawiaXC. W Ostromecku zawody MTB oraz Czar Dwóch Kółek MTB czyli czas rywalizacji dla najmłodszych! Szczegóły: link
 • w poniedziałek 22.03.2010 debata Bydgoszczaninie, bydgoszczanko, na rower - marsz! więcej informacji: link

Jednocześnie przypominamy, że informację o zbliżających się wydarzeniach można znaleźć w.....

więcej >>


Bydgoszcz Rowerowa na Facebook

 Równolegle z powołaniem Stowarzyszenia Bydgoszcz Rowerowa utworzyliśmy profil na Facebook`u po to, żeby sprawnie i interaktywnie komunikować się z wszystkimi zainteresowanymi działalnością Stowarzyszenia, ogólnie pojętą "kulturą rowerową" w Bydgoszczy a także spraw dotyczących rowerzystów z całej Polski.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do grona "fanów"

więcej >>


Powołano stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa

logoDnia 11 marca 2010 roku na spotkaniu w którym wzięło udział 24 bydgoskich rowerzystów i rowerzystek założono Stowarzyszenie Bydgoszcz Rowerowa.

Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania założycielskiego stowarzyszenia przygotowanej przez Marcina Wasilewskiego  link>>>>

więcej >>


Powstaje Stowarzyszenie „Bydgoszcz Rowerowa”

Pomysł powołania stowarzyszenia, które będzie popularyzować rower jako ekologiczny środek transportu, ale przede wszystkim działać na rzecz dobrej i bezpiecznej infrastruktury rowerowej w Bydgoszczy, zrodził się wśród samych rowerzystów – coraz liczniejszej grupy ludzi w różnych wieku, użytkujących rowery w różnych celach (sport, turystyka, komunikacja), których jednoczy chęć poprawy komfortu i możliwości jazdy w mieście.
Dzisiaj jazda rowerem po Bydgoszczy jest wciąż karkołomnym zadaniem. Uważamy za pilne i konieczne zmienić to na lepsze!......

więcej >>


Projekt zmian w prawie o ruchu drogowym opublikowany

autor: Krzysztof BiałoskórskiPod koniec września namawialiśmy do podpisywania petycji w sprawie zmian w Prawie o Ruchu Drogowym, w drugiej połowie listopada o spotkaniu Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej z przedstawicielami organizacji rowerowej z całej Polski. A teraz mamy przyjemność poinformować o tym, że na stronach sejmu został opublikowany poselski projekt zmian w Prawie o Ruchu Drogowym!....

Treść projektu zmiany PoRD wraz z uzasadnieniem, uzyskanymi opiniami i autopoprawką dostępna jest na stronie sejmu link>>>

To jeszcze nie koniec walki o zmiany, ale bardzo poważny krok w dostosowaniu PORD....

więcej >>


Garść wieści: bydgoskich i warszawskich treści

Po krótkim okresie milczenia powracamy z garścią wieści, któe z pewnością zainteresują wielu cyklistów.

 • 18 listopada w Warszawie odbyły się dwa ważne spotkania: Parlamentarnej Grupy ds. Rozwoju Komunikacji i Turystyki Rowerowej z przedstawicielami organizacji rowerowych z całej Polski, a następnie organizacji skupionych wokół sieci Miasta dla rowerów. Więcej szczegółów: link>>>
 • 24 listopada odbyło sie ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu "Włóczykije, Sportowcy, Globtroterzy..." tym razem dotyczyło sportu zarówno zawodowego jak i amatorskiego...link>>>
 • Przygotowaliśmy krótką fotorelację dotyczącą tego co dzieje się w związku z infrastrukturą rowerową w naszym mieście "Szanse wykorzystane, szanse zaprzepaszczone, szanse na lepsze".
 • Otrzymaliśmy odpowiedź Plastyka Miejskiego na kolejne pismo odnośnie nieprawidłowego wieszania reklam w mieście: link>>>
więcej >>


Zaproszenie: Rowerem: by prześcignąć czas...24-11-2009

Włóczykije Sportowcy GlobtroterzyNa ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Włóczykije, Sportowcy, Globtroterzy...” , które odbędzie się 24 listopada o godzinie 19:00, zapraszamy zarówno tych którzy startują w zawodach, kibicują, jak i tych, którzy ze sportem mają mało do czynienia, a rower służy im do turystyki lub jako środek transportu.

Kolarstwo szosowe, torowe, górskie. BMX, Trial, triatlon, rajdy na orientację, speedrower, downhill, Four Cross, Dirt jumping... Dyscyplin i odmian rowerowej rywalizacji jest naprawdę wiele. Jedne bardziej, inne mniej znane, przyciągają coraz większe rzesze zawodników oraz kibiców. Co motywuje startujących w wyścigach? Czy są to dyscypliny tylko dla zawodowców? A może jest miejsce także dla amatorów...

Zaproszeni goście to: Marek Leśniewski, Łukasz Kwiatkowski, Adrian Kurek oraz....czytaj więcej>>>

więcej >>


Spotkanie z rowerowym pielgrzymem

spotkanie z Damianem ŻurawskimKończący się dla wielu sezon rowerowy nie oznacza, że trzeba zapomnieć o rowerze. Tych którzy chcieliby posłuchać opowieści Damiana Żurawskiego z jego pielgrzymki rowerowej zapraszamy w piątek na spotkanie w kościele św. Maksymiliana Kolbego na Osowej Górze. Ponieżej przedstawiamy zaproszenie na spotkanie przesłane przez organizatorów:

W najbliższy piątek, 13.11.2009 r., zapraszamy (szczególnie młodzież) po Mszy św. wieczornej, czyli ok. godz. 19:00, na spotkanie z Damianem Żurawskim, znanym w świecie z wyprawy z Watykanu do Moskwy i Pekinu.....

więcej >>


BusPas - dyskryminacja kierowców?
Buspas - D12W ostatnim tygodniu bydgoskie media poświęciły sporo miejsca "problemowi" Buspasów w Bydgoszczy. ZDMiKP planuje utworzenie dwóch kolejnych: na ul. Kujawskiej i Kolbego.

Mimo, że temat nie jest typowo rowerowy chcemy poświęcić mu trochę uwagi. Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie tematu, "hierarchie użytkowników transportu", która obowiązuje w mieście York (warto pokazać ją przeciwnikom inwestowaniu w transport zbiorowy i rowerowy), oraz zbiór artykułów z bydgoskiej prasy dotyczących planowanych buspasów....
więcej >>


Afryka Kazimierza Nowaka - spotkanie z Łukaszem Wierzbickim!

Kazimierz Nowak - spotkanie z Łukaszem WierzbickimJuż we wtorek 27 października kolejne spotkanie z cyklu "Włóczykije, Sportowcy, Globtroterzy". Naszym gościem będzie Łukasz Wierzbicki, który od kilku lat przywraca nam pamięć o wielkim podróżniku (a przez Polaków niemal zapomnianym): Kazimierzu Nowaku.

Kazimierz Nowak w latach 1931 - 1936 odbył podróż po Afryce: z północy na południe i z powrotem.

Data: 27 październik 2009
Miejsce: Akademicka Przestrzeń Kulturalna ul. Królowej Jadwigi 14
Godzina: 19:00
Wstęp: wolny!

Więcej informacji: link

więcej >>


Prezentacje z konferencji „Czas na przesiadkę - intermodalny transport pasażerski w Polsce.”.

forum link PolskaJak już wcześniej informowaliśmy, 21 i 22 września w naszym mieście odbywała się konferencja organizowana przez Centrum Zrównoważonego Transportu Zielonego Mazowsza pt. „Czas na przesiadkę - intermodalny transport pasażerski w Polsce.”. Była to już druga konferencja w ramach projektu Forum LINK w Polsce. Udział w niej wzięło kilkadziesiąt osób z całej Polski w tym wielu działaczy rowerowych.  Wszystkich którzy chcieliby zapoznać się z poszczególnymi tematami konferencji zapraszamy na stronę Zielonego Mazowsza link>>
Szczególnie polecamy prezentację dotyczące bezpośrednio tematyki rowerowej....

więcej >>


Poprzyj rowerowe zmiany w Prawie o ruchu drogowym!

Już wcześniej pisaliśmy informację o szykujących się zmianach w Prawie o Ruchu Drogowym. Zmiany te pozwolą na stosowanie rozwiązań  i zachowań na drogach, które poprawiają bezpieczeństwo rowerzystów. Warto wspomnieć, że na milion obywateli ginie rocznie na drogach 16 rowerzystów. W krajach UE ten wskaźnik jest czterokrotnie mniejszy. Linki z opisem zmian przedstawiamy na końcu newsa.

Poprzyj petycje do Posłów, aby przyczynić się do szybszego wprowadzenia zmian.

Wejdź na stronę: http://www.petycje.pl/4441 gdzie do 2 październikaogólnopolska inicjatywa Miasta dla rowerów zbiera podpisy które zostaną wydrukowane i wysłane posłom.

Jeżeli jesteś członkiem jakiejś grupy, lub prowadzisz sklep rowerowy.....

 

więcej >>


Zaprosznie na spotkanie: „Miasto w ruchu – w stronę Miasta Nowej Generacji”- 22 września

We wtorek 22 września o godz. 17:30 zapraszamy do udziału w spotkaniu „Miasto w ruchu – w stronę Miasta Nowej Generacji”

Udział wezmą: przedstawiciel Stowarzyszania Zielone Mazowsze, który opowie o idei transportu zrównoważonego. Karol Zamojski i Katarzyna Gębarowska (Pracowni Kultury Współczesnej) przedstawią założenia „Zielonego Miasta Nowej Generacji”. Łukasz Juszczak (Bydgoszcz Rowerowa) – „Rower jako element systemu transportu zrównoważonego w mieście”. Podczas spotkania będzie możliwość dyskusji na przedstawione tematy. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu „Miasto w ruchu”*......

więcej >>
Tak
Nie
Nie mam zdania


Głosuj
Wyniki
Szlaki Bory Tucholskie, Bydgoszcz, Toruń
Szlaki Kujawsko - Pomorskie


Centrum rowerowe

CMT Sport

Sport Factory

Patron medialny:

TVP Bydgoszcz